Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym przez niego osobom w firmie odpowiednich warunków do pracy. Konieczne jest utrzymanie miejsca pracy w porządku, niestety nie jest to łatwe. Oprócz nakładów finansowych trzeba liczyć się też z poświęceniem dużej ilości czasu. Posiadanie własnej sprzątaczki na etat wiąże się z wieloma plusami, ale nie brakuje też wad. Czeto jest to mało opłacalne rozwiązanie, szczególnie w przypadku dużego przedsiębiorstwa. Ponadto to pracodawca odpowiednia o należyte wyposażenie stanowiska sprzątaczki, aby mogła ona wypełniać powierzone jej zadania. Coraz więcej przedsiębiorców zleca sprzątanie firmy zewnętrznym usługodawcom w postaci profesjonalnej firmy sprzątającej.

Sprzątanie firm przez doświadczonych specjalistów – czy warto zdecydować się na zewnętrzne firmy sprzątające?

Firmowe biuro powinno być miejscem schludnym, gdzie panuje ład i porządek. Wysoki poziom higieny pracy nie tylko wpływa pozytywnie na wizerunek firmy, ale też podnosi komfort pracy i efektywność pracowników. Nie ma mowy o należytym wypełnianiu obowiązków przez pracowników w nieporządku, który sam w sobie generuje chaos i nie pozwala się skupić.

Pracownik jest zobowiązany do tego, aby dbać o swoją przestrzeń, ale do jego zadań nie należy mycie szyb i podłogi czy też wycieranie kurzu lub opróżnianie kosza na śmieci. Tym powinna zająć się odrębna osoba, która zatrudniona została w celu utrzymywania porządku na terenie zakładu pracy. Jej zadaniem jest m.in. usuwanie na bieżąco powstałych plam na blatach kuchennych czy na podłodze, dbanie o czyste okna, schludną toaletę i uporządkowaną strefę kuchenną. Niestety jednak osoba może sobie z tym wszystkim nie poradzić. Własnemu pracownikowi trzeba niestety nie tylko zorganizować miejsce pracy i wypłacać wynagrodzenie, ale też ponosić dodatkowe koszty stałe i dbać odpowiednie zaplecze techniczne.

To zadaniem pracodawcy jest zakup specjalistycznych urządzeń, akcesoriów i środków czyszczących. Trzeba też wiedzieć, których i kiedy używać właściwie, aby nie doszło do uszkodzenia czyszczonych powierzchni. Nie zawsze sprzątaczka jest doświadczona i wykwalifikowana. Znacznie korzystniejsza opcją będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.

Zewnętrznej firmie sprzątającej można zlecić jednorazowe sprzątanie lub wejść z nią w stałą współpracę. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia to, że firma:

• dysonuje wykwalifikowanym i doświadczonym personelem,

• posiada specjalistyczny sprzęt,

• jest elastyczna,

• stosuje indywidualne podejście do klienta,

• zapewnia środki chemiczne dostosowane do różnych powierzchni,

• jest w stanie zaoferować wiele dodatkowych usług,

• wykona swoją racę solidnie i na wysokim poziomie,

• zawsze ma do dyspozycji gotowych do pracy pracowników.

Zleć sprzątanie firmy odpowiednim osobom

Firma sprzątająca jest idealną opcją nie tylko na co dzień, ale też po przeprowadzeniu prac remontowych, przekwaterowaniu siedziby, po firmowej imprezie czy konferencji lub po jakiejś awarii. Zatrudniony do konkretnych działań pracownik będzie sfrustrowany, jeśli to on będzie musiał zajmować się dodatkowo sprzątaniem firmy. Warto wobec tego wynająć do tego zewnętrzną firmę. Specjaliści zajmą się uporządkowaniem każdej przestrzeni w bardzo krótkim czasie. Wiedzą oni dokładnie, jakich urządzeń i środków mają użyć do czyszczenia. Inne detergenty i metody sprawdzają się przecież podczas mycia okien, podłogi, czyszczenia komputerów, mebli czy specjalistycznej aparatury. Trudne byłoby umycie okien znajdujących się na znacznej wysokości bez odpowiedniego sprzętu i uprawnień.

Pranie wykładzin i tapicerek czy cyklinowanie parkietu również nie należy do łatwych zadań. Takie czynności oprócz wiedzy i doświadczenia wymagają jeszcze sięgnięcia po specjalistyczny i drogi sprzęt. Zewnętrzna firma sprzątająca świadczy kompleksowe usługi. To od pracodawcy zależeć będzie to, jaki zakres prac jej zleci do wykonania. Może się zająć nawet utrzymaniem zieleni i porządku wokół budynku. Elastyczne godziny pracy sprawiają, że firma sprzątająca może wywiązać się z obowiązków poza godzinami pracy przedsiębiorstwa czy w weekend. Można ustalić z nią grafik dzienny, tygodniowy czy miesięczny lub skorzystać jednorazowo z usług bądź doraźnie, zawsze gdy wystąpi taka potrzeba. Prężnie rozwijająca się firma powinna od razu zdecydować się na profesjonalne usługi w zakresie sprzątania biura.

Jak wybrać dobrą firmę sprzątającą?

Na rynku działa wiele firm zajmujących się na co dzień usługami związanymi z szeroko pojętym utrzymywaniem czystości. Podczas wybierania usługodawcy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Konieczne jest zwrócenie uwagi na rekomendacje innych klientów przed zatrudnieniem firmy. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć taką świadczącą usługi na wysokim poziomie. Nie bez znaczenia jest doświadczenie zatrudnionych przez firmę pracowników. Powinni oni posiadać odpowiednie umiejętności i być wykwalifikowani do pełnienia powierzonych obowiązków. Poszukując profesjonalnej firmy sprzątającej, należy zwrócić uwagę na godziny wykonywania pracy. Większość firm pracuje całodobowo, łącznie z weekendami i świętami.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na świadczenie usług sprzątania po godzinach pracy, czyli po opuszczeniu budynku przez pracowników biurowych. Ustalić trzeba to, czy praca ma być wykonywana w oparciu o stawkę godzinową czy na abonament. Kolejną kwestią jest ustalenie zakresu świadczonych usług. Należy sprawdzić, jakie dokładnie czynności wchodzą w cenę usługi i co znajduje się w ofercie firmy sprzątającej. Dopytać trzeba o zaplecze techniczne, czyli sprawdzić jakie urządzenia mają do dyspozycji pracownicy. Konieczne jest także sprawdzenie, czy firma sprzątająca ma ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia powierzchni czy sprzętu biurowego podczas ich czyszczenia.

Dobra firma sprzątająca to taka, która:

• zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych ludzi,

• sprawnie zarządza swoim personelem,

• bezustannie podnosi kompetencje swoich pracowników,

• używa wyłącznie specjalistycznych sprzętów i środków czystości,

• wyróżnia się dobrze zorganizowaną logistyką,

• cechuje się rzetelnym podejściem do klienta

• może pochwalić się certyfikatami potwierdzającymi wysoki standard świadczonych usług,

• oferuje wysokiej jakości serwis,

• jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej.