Czyszczenie mebli tapicerowanych nie jest trudnym zadaniem. Wymaga jednak opanowania pewnych umiejętności, a także dostosowania metody i stosowanych środków do materiału z jakiego wykonana jest tapicerka. Inaczej traktuje się meble skórzane, a inaczej takie, których tapicerka wykonana jest z różnego rodzaju tkanin. Najogólniej więc mówiąc środek do czyszczenia tapicerki meblowej powinien być dobrany do materiału, z jakiego ją wykonano. Aby odpowiedzieć na to pytanie bardziej szczegółowo należy zagłębić się nieco w kwestię zasad czyszczenia mebli tapicerowanych.

Czyszczenie mebli tapicerowanych – podstawowe zasady

Najważniejsze w czyszczeniu mebli tapicerowanych jest oczywiście odpowiednie dobranie metody działania i użytych środków do materiału z jakiego wykonana jest tapicerka. Wszystko zależy również od stopnia zabrudzenia. Inaczej postępuje się „odświeżając” meble, a inaczej kiedy potrzeba usunąć z nich plamy.

Zasadniczo wszystkie meble tapicerowane należy raz na pewien czas całkowicie przeczyścić, aby zachować ich dobry wygląd jak najdłużej. Najczęściej poleca się wykonać kilka podstawowych czynności raz na mniej więcej miesiąc. Po pierwsze meble należy odkurzyć. Przed odkurzeniem warto je lekko „wytrzepać”, wtedy zalegający kurz będzie łatwiej usunąć. Warto o tym pamiętać, gdyż w kurzu rozwijają się roztocza, które nie dość, że powodują alergie, to jeszcze mogą negatywnie wpływać na stan tapicerki.

Zamów czyszczenie Karcherem!

Po odkurzeniu tapicerkę mebli należy przetrzeć zmoczoną szmatką z odpowiednim dla danego rodzaju tapicerki środkiem. W przypadku mebli skórzanych całość trzeba na końcu jeszcze delikatnie osuszyć. Dopełnieniem tych zabiegów jest delikatne wyczyszczenie i ewentualne nabłyszczenie elementów mebli niepokrytych tapicerką.

Nieco inaczej postępuje się kiedy konieczne jest usunięcie poważniejszych zabrudzeń. Najczęściej czyszczenie polega na nałożeniu odpowiedniej ilości środka i delikatnym przetarciu, aż do uzyskania piany. Następnie odczekuje się odpowiedni czas i zmywa środek czyszczący.

Meble skórzane, meble tapicerowane tkaninami naturalnymi i syntetycznymi – różnice

Czyszcząc meble warto zastanowić się nad najlepszą metodą, ponieważ wybranie nieodpowiedniej może skutkować zniszczeniem tapicerki. Tapicerka źle pielęgnowana może stracić dobry wygląd, a odzyskać go może być dość trudno. Warto o tym pamiętać zwłaszcza czyszcząc meble wykonane z drogich materiałów, oraz meble zabytkowe.

Różne materiały tapicerskie różnią się między sobą zarówno pochodzeniem (materiały syntetyczne i naturalne, skóra i tkaniny), jak i fakturą. Niektóre materiały, jak na przykład skóra, wymagają środków czyszczących o konkretnych cechach – w przeciwnym razie mogą zostać bardzo łatwo nieodwracalnie zniszczone. Wiele tworzyw sztucznych cechuje się natomiast wysoką odpornością, dzięki czemu do czyszczenia można użyć szerokiego spektrum środków.

W przypadku materiałów mniej delikatnych, takich jak tekstylia syntetyczne, czy gruba bawełna warto rozważyć użycie do czyszczenia myjki parowej. Dzięki tej metodzie można wyczyścić bardzo dokładnie nie tylko powierzchnię, ale również głębsze warstwy tapicerki. Myjka parowa doskonale usuwa kurz oraz roztocza zalegające nawet dość głęboko w obiciu mebli. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, by tego typu urządzeń nie używać do czyszczenia obić wykonanych z materiałów delikatniejszych, jak skóra naturalna, skóra syntetyczna, welur i aksamit.

Jaki środek do czyszczenia mebli tapicerowanych wybrać?

W przypadku mebli wykonanych z mało delikatnych materiałów do czyszczenia można użyć nawet średnio mocnego detergentu, takiego jak na przykład płyn do mycia naczyń, czy specjalne detergenty do czyszczenia tego rodzaju tapicerek. Środek miesza się z wodą, nanosi szmatką na czyszczoną powierzchnię i delikatnie szoruje, aż do uzyskania piany. Pianę należy zostawić na godzinę do kilku godzin – w zależności od stopnia zabrudzenia. Po tym czasie należy ją spłukać, aż do całkowitego usunięcia.

W przypadku tapicerki aksamitnej postępuje się bardzo podobnie, należy jednak pamiętać o użyciu szmatki wykonanej z miękkiego materiału. Można w tym celu użyć bardzo delikatnego detergentu, albo specjalistycznego środka czyszczącego przeznaczonego do aksamitu. Tak samo, jak w przypadku innych rodzajów tapicerek czas na jaki należy pozostawić pianę przed spłukaniem zależy od stopnia zabrudzenia.

Welur naturalny oraz jego syntetyczne odpowiedniki posiadają charakterystyczną fakturę, zbudowaną z maleńkich włosków, układających się w jednym kierunku. Czyszcząc tego rodzaju tapicerkę należy zawsze to robić zgodnie z kierunkiem układania się ich. Po odczekaniu odpowiedniego czasu środek usuwa się przy pomocy miękkiej, delikatnej szczotki. Tego rodzaju tapicerkę warto po wszystkim osuszyć suszarką, pamiętając jednak by jej zanadto nie ogrzewać.

Meble obite skórą czyści się w nieco inny sposób. Na początku tapicerkę należy nieco zwilżyć i odczekać kilka minut. Później przy pomocy średnio mocnego detergentu, albo specjalistycznego, dedykowanego do tego rodzaju tapicerek środka wyczyścić wszelkie zabrudzenia. Najlepiej użyć do tego szmatki z delikatnego materiału. Po wszystkim skórę przeciera się suchym ręcznikiem, aż do całkowitego wysuszenia, pamiętając jednak o tym by jej nie porysować. Czasem warto również nałożyć specjalny środek impregnujący, zapobiegający przyszłym zabrudzeniom i znacznie ułatwiającym czyszczenie.

Środki dedykowane i domowe sposoby

Warto pamiętać o tym, że do każdego rodzaju tapicerki znaleźć można specjalistyczne środki, dzięki którym czyszczenie zawsze powinno być bezpieczne dla tapicerki. Takie środki dostępne są w specjalistycznych sklepach nie tylko dla różnych rodzajów materiałów, z jakich wykonano tapicerkę, ale często również dla różnych jej kolorów.

Wiele osób decyduje się jednak na użycie domowych metod czyszczenia. Często używanymi środkami są różnego rodzaju detergenty, przy czym raczej nie powinno się sięgać po te najmocniejsze. Dobrym pomysłem jest użycie delikatnego płynu do mycia naczyń – na przykład przeznaczonego do mycia akcesoriów dla niemowląt. Często używa się również rozpuszczonych płatków mydlanych. To również dobry środek. Warto jednak pamiętać, że mydło ma dość wysokie pH i nie powinno być używane do czyszczenia skóry – ani naturalnej, ani syntetycznej.

Niezależnie od użytego środka przed przystąpieniem do czyszczenia poleca się wypróbowanie go na małym, jak najmniej widocznym fragmencie tapicerki. Jeżeli na przykład środek okaże się nieodpowiedni i spowoduje odbarwienie, straty nie będą wielkie.

Jak często pielęgnować tapicerkę mebli?

Podstawową, powierzchowną pielęgnację, na którą powinno się złożyć odkurzenie i odświeżenie warto wykonać około raz w miesiącu. Dwa, do trzech razy w roku warto meble tapicerowane przeczyścić nieco bardziej gruntownie. Warto pamiętać o tym, że każde czyszczenie w minimalnym stopniu wpływa negatywnie na wygląd mebli, więc powinno się je przeprowadzać nie częściej niż jest to faktycznie potrzebne.

Zamów czyszczenie Karcherem!