Plamy na tapicerce mebli nie wygadają estetycznie. Trudno jest całkowicie uniknąć zabrudzeń na jej powierzchni, ale gdy się już pojawią, są skuteczne sposoby na pozbycie się ich. Nie trzeba nawet sięgać po jakieś specjalistyczne preparaty, których ceny przyprawiają o zawrót głowy. Jest wiele domowych i naprawdę tanich metod na czyszczenie tapicerki meblowej. Ważne jest to, aby nie zwlekać, ale działać, gdy tylko pojawi się problem.

Jak wyczyścić meble tapicerowane?

Zanim przejdziemy do prania tapicerki, należy pozbyć się z jej powierzchni wszelkich okruszków, kurzu itp. Trzeba odkurzyć powierzchnię mebla, łącznie z wszystkimi szczelinami przy pomocy podłużnej końcówki, która pozwoli na dotarcie do zakamarków. Należy oczyścić całą konstrukcję mebla. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie tapicerki szczotką z włosa. W ten sposób pozbędziemy się zalegającego w tkaninie kurzu i zaschniętych plam. Oczywiście nie należy robić tego zbyt mocno, aby przypadkiem nie uszkodzić tkaniny.

Kolejnym etapem jest usunięcie sierści i włosów z tapicerki. Najlepiej nadaje się do tego rolka do czyszczenia odzieży z włosów i sierści. Potem przechodzimy do wytarcia wszystkich twardych elementów mebla przy pomocy odpowiedniego środka czyszczącego – do metalu czy do drewna. Należy pamiętać o tym, aby nie miały one styczności z tapicerką. Jeśli zabrudzenia na tapicerce są trudne do usunięcia, to warto od razu zdecydować się na użycie gotowego środka przeznaczonego do czyszczenia mebli tapicerowanych od renomowanego producenta.

Zamów czyszczenie Karcherem!

Nie zawsze trzeba jednak sięgać po profesjonalne preparaty. W przypadku skóry można wyczyścić tapicerkę roztworem wodno-mydlanym. Z kolei mikrofibra może zostać oczyszczona przy pomocy ciepłej wody z sokiem cytrynowym i sodą oczyszczoną (2l wody/sok z całej cytryny/2 łyżeczki sody). Takim roztworem przecieramy plamy czystą i wilgotną ścierką, odsączoną z nadmiaru wody. Po przetarciu powierzchni, należy wytrzeć ją do sucha. Jeśli dojdzie do zamoczenia wypełnienia mebla, trzeba użyć do wysuszenia suszarki. Pozbyć się plam mogą pomóc też chusteczki nawilżone przeznaczone dla niemowląt, jeśli zabrudzenie jest świeże.

• Odkurzacz piorący

W przypadku czyszczenia tapicerki przy pomocy gąbki czy ścierki trzeba liczyć się z tym, że uzyskane efekty mogą nie być do końca satysfakcjonujące. W ten sposób można pozbyć się śladowych ilości brudu. Nieumiejętne czyszczenie przy użyciu środka czyszczącego może przyczynić się do powstania trudniejszych do usunięcia plam i zacieków. Każde kolejne czyszczenie może wręcz utrwalić plamę na powierzchni mebla. Jeśli chcemy porządnie wyczyścić tapicerkę i usunąć wszelkie zabrudzenia z niej, warto użyć odkurzacza piorącego. W przypadku takiego urządzenia plamy nie są rozcieńczane na powierzchni tapicerki, ale wysysane z niej. Pierwszym krokiem jest oczywiście porządne odkurzenie tapicerki, pozbycie się plam przy pomocy odplamiacza, po czym spryskanie jej odpowiednim środkiem rozpuszczającym zabrudzenia. Zanim przejdziemy do użycia odkurzacza piorącego, należy jeszcze wyczyścić tapicerkę za pomocą szczoteczki. Teraz można już zacząć spryskiwać powierzchnię tapicerki i w tym samym czasie odsysać rozpuszczony brud. Na koniec spłukujemy tapicerkę czystą wodą, zbieramy resztki środka czyszczącego i pozostałych zabrudzeń.

Domowe sposoby na czyszczenie tapicerki meblowej

Tapicerka wygląda pięknie jak jest nowa, ale z biegiem czasu coraz bardziej się brudzi. Można jednak cieszyć się estetycznymi meblami, jeśli będzie się regularnie czyściło tapicerkę i na bieżąco usuwało pojawiające się plamy. Z domowych sposobów najczęściej wymieniana jest soda oczyszczona, która ma szerokie zastosowanie. Soda pomoże pozbyć się kurzu i zabrudzeń z powierzchni tapicerki. To jednak nie jedyne jej możliwości. Pomoże także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Można wykorzystać ją nie tylko w formie proszku, ale też zrobić z niej roztwór wodny czy pastę. Wystarczy posypać sodą tapicerkę i zostawić ją na niej przez kilka godzin, a wyciągnie zabrudzenia z tkaniny. Najlepiej jest skropić sodę jeszcze wodą i pozostawić do wyschnięcia, po czym usunąć wraz z zanieczyszczeniami przy pomocy odkurzacza.

• Jak usunąć plamy?

Bolączką wielu użytkowników mebli tapicerowanych są plamy na ich powierzchni. Jeśli nasza tapicerka wykonana jest ze skóry, to należy zachować ostrożność w przypadku domowych sposobów. Nie należy sięgać po mydło sodowe ani potasowe, ze względu na ich silny odczyn zasadowy. Darować trzeba też sobie preparaty zawierające rozpuszczalniki, benzynę i wybielacze. Co jednak zrobić, gdy pobrudzimy tapicerkę mebli atramentem czy inną trudną do usunięcia subhastacją? Na pomoc przychodzi pasta do zębów i woda kolońska. Jeśli tapicerka wykonana jest z włókien syntetycznych, to pozbyć się plam pomoże zimna woda wymieszana z amoniakiem. Wypróbować można też piankę do golenia i ocet. Zanim jednak przystąpimy do działania, należy sprawdzić, czy owe środki nie wejdą w jakąś niepożądaną reakcję chemiczną z tapicerką. Pierwszym krokiem powinno być wobec tego zrobienie testu na jakiejś niewidocznej części tapicerki.

• Jak pozbyć się zabrudzeń po wymiotach?

Zdarza się tak, szczególnie w przypadku dzieci, że tapicerka zostanie pobrudzona wymiotami. Niestety tego typu zabrudzeń nie jest łatwo się pozbyć. Nie wygląda to estetycznie, dlatego też należy przystąpić do działania jak najszybciej. Tym bardziej, że wymiociny, które przenikły do tapicerki, przez długi czas wydzielają nieprzyjemną woń. Najlepsze efekty można uzyskać, jeśli zainterweniujemy, gdy tapicerka będzie jeszcze mokra. Wówczas można sięgnąć po sodę oczyszczoną lub skrobię kukurydzianą. Oba te produkty pochłoną wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Innym sposobem jest przygotowanie roztworu letniej wody z dodatkiem szarego mydła lub octu. Kolejną opcją jest wykonanie mieszanki z dwóch szklanek wody utlenionej, dwóch łyżek sody oczyszczonej i łyżki płynu do mycia naczyń. Przydatny może okazać się też amoniak, który rozcieńczymy z wodą. W przypadku zaschniętych wymiocin na tapicerce świetnie sprawdza się boraks, który tak w ogóle zawsze warto mieć w domu, gdyż można go na co dzień używać z powodzeniem do czyszczenia niemalże wszystkiego. Jest to biały proszek, który należy rozpuścić w ilości 30 g na litr ciepłej wody.

Zamów czyszczenie Karcherem!