Utrzymanie czystości w mieszkaniu nigdy nie należało do najłatwiejszych zadań. O ile odkurzenie półek, czy też podłogi nie sprawia specjalnie dużego problemu i każdy właściwie jest w stanie przynajmniej raz w tygodniu zająć się tym gruntownie, to już jednak utrzymywanie w nienagannym stanie mebli tapicerowanych, a szczególnie krzeseł, nie jest zbyt łatwym zadaniem.

Dlaczego sprawia nam to tyle trudności?

Dlaczego posiadanie czystych krzeseł tapicerowanych jest tak trudne? Ponieważ brak nam doświadczenia w tym zakresie. Odkurzyć, czy też umyć podłogę potrafi każdy, gdyż robi się to często. Natomiast zaplamione oparcie krzesła nie jest zbyt częstym widokiem, a w dodatku nie czyści się go tak szybko, jak odkurza. Wszystko to powoduje, że zanim przejdzie się do doprowadzenia tego elementu wyposażenia naszego mieszkania do porządku, trzeba zasięgnąć całkiem sporą porcję nowych informacji dotyczących tego, jak wyczyścić krzesła tapicerowane.

Zamów czyszczenie Karcherem!

Zacznijmy od podstaw

Zanim przejdziemy do zaawansowanych sposobów i technik czyszczenia krzeseł tapicerowanych, powinniśmy zacząć zdobywanie wiedzę na ten temat od zupełnych podstaw.

Czyszczenie takich krzeseł może być niekiedy bardzo trudne. Nie tylko z powodu charakteru danego zabrudzenia, czyli jego pochodzenia, lecz szczególnie, dlatego że dane plamy i zabrudzenia będą miały już swój czas. Innymi słowy, kluczowe dla zachowania tapicerowanych mebli w czystości, jest czyszczenie ich regularnie. To systematyczność i sumienność powodują, że nawet powstałe z bardzo trudnego do usunięcia wina plamy, mogą być szybko i skutecznie wyczyszczone. Stare i nieco już zapomniane krzesła, które dawno nie widziały żadnego środka czyszczącego, mogą stanowić ogromne wyzwanie. Nie oznacza to jednak z góry, że nie da się ich ponownie doprowadzić do stanu swojej świetności.

A jeszcze oprócz regularnego czyszczenia, warto by od czasu do czasu krzesła wykonane z takiego materiału impregnować, co dodatkowo zwiększy ich potencjał obronny przed zabrudzeniem.

Czy czas się liczy?

Podczas czyszczenia zabrudzeń na krzesłach tapicerowanych czas reakcji na nowo powstałą plamę jest niezwykle istotny. Jeśli zdoła się zareagować odpowiednio wcześnie, gdy rozlana substancja jeszcze nie wsiąkła w tkaninę, można ją szybko usunąć przy użyciu miękkiej ściereczki, lub ewentualnie ręcznika papierowego. Kluczem jest to, aby substancja została wchłonięta w ręcznik lub papier, a nie w tapicerkę. Bardzo ważne w tej sytuacji jest to, aby starać się nie trzeć miejsca zaplamienia, ponieważ w ten sposób można trwale zmienić kolor tego fragmentu tapicerki.

Gdy jednak plama zdoła spenetrować materiał, sytuacja robi się nieco poważniejsza. Niezbędne będzie w takim wypadku skorzystanie ze środków czyszczących. Najczęściej występują w formie różnego rodzaju pianek, płynów lub proszków. Kluczowe jednak w przypadku takiego czyszczenia jest to, z jakiego konkretnie materiału będzie dane krzesło wykonane, ponieważ skóra lub welur wymagają zupełnie innego rodzaju środków czyszczących.

Czyszczenie krzeseł z tapicerką skórzaną

Skóra to bardzo popularny i często stosowany materiał na tapicerowanych krzesłach. Nie tylko bardzo ładnie wygląda i jest niezwykle trwały, lecz także jest bardzo wdzięczny w czyszczeniu. Dodatkowo skórzane krzesła są fabrycznie zaimpregnowane, co daje całkiem spore zabezpieczenie przed ich uszkodzeniem w wyniku zaplamienia. Nie mniej warto mieć na uwadze to, że tak często używane meble, jak krzesła, dosyć szybko mogą się tej zaimpregnowanej warstwy wyzbyć, co skutkować będzie utratą ich odporności.

Nie mniej czyszczenie takiej tapicerki jest stosunkowo proste i wygodne. Zdecydowanie najlepiej jest używać do tego celu dedykowanych środków chemicznych, które nie tylko charakteryzują się największą skutecznością, lecz także nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla struktury skóry.

Jeśli nie ma się pod ręką żadnego środka czyszczącego do skóry, można, zamiast tego użyć wodę z niewielką ilością płynu do naczyń. Nie poleca się natomiast stosowania wody z mydłem lub też chusteczek higienicznych dla niemowląt, co jest częstą praktyką. Środki te, choć reklamowe są jako delikatne, w istocie do takich nie należą.

Czyszczenie krzeseł z tapicerką welurową lub z aksamitu

O ile krzesła skórzane są dosyć mocne i tak naprawdę zniosą całkiem sporą ilość błędów podczas czyszczenia, to już krzesła wykonane z aksamitu lub weluru takich błędów nie wybaczają.

Czyszczenie tego typu tapicerek ze względu na bezpieczeństwo zdecydowanie najlepiej jest wykonać przy użyciu specjalistycznych środków czyszczących. Gdyby ich jednak w domu zabrakło, a nagle trzeba było usunąć zabrudzenia z krzesła, w takim wypadku ratować się można wykonanym własnoręcznie środkiem czyszczącym w postaci roztworu z amoniaku. Wykonuje się go poprzez dodanie dwóch łyżek amoniaku do litra wody. Bardzo ważne jest to, aby powierzchnię czyścić z kierunkiem ułożenia włosia. Następnie wtarty roztwór zostawiamy na około godzinę i po tym czasie wycieramy całość miękką szmatką. Dobrze też całość po skończonej operacji wysuszyć delikatnie suszarką.

Jak sobie radzić z trudnymi plamami na krześle?

Niestety często zdarza się i tak, że oprócz tradycyjnego zabrudzenia na powierzchni tapicerowanego krzesła pojawić się mogą nietypowe i bardzo agresywne plamy. Jak powinno się zachować w takiej sytuacji?

Wśród tych najtrudniejszych plam wymienić można:

– tłuszcz — bardzo ważne w przypadku takiej plamy jest bardzo szybkie posypanie jej kredą w proszku lub też mąką ziemniaczaną. Następnie plamę można delikatnie przecierać wilgotną szmatką,

– czerwone wino — jest to jeden z najtrudniejszych przeciwników w przypadku walki z plamami. Kluczowe w tym wypadku jest to, aby plamę bardzo szybko posypać solą. Następnie, gdy wchłonie ona wino, trzeba ją zebrać i wycierać pozostałości szmatką. Innym środkiem, zamiast soli może być kwasek cytrynowy.

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane? Podsumowanie

Pranie tapicerki na krzesłach nie jest zadaniem łatwym. Nie jest to też czynność, którą można bagatelizować, ponieważ w skrajnych sytuacjach konieczna może być całkowita wymiana tapicerki. Są jednak bardzo skuteczne sposoby, których przestrzeganie powinno uratować posiadane krzesła, nawet w przypadku wystąpienia na nich najpoważniejszych plam.

Zamów czyszczenie Karcherem!