Meble tapicerowane z zasady obite są nie tylko modnymi, ale i praktycznymi materiałami, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Niemniej jednak, co jakiś czas wymagają one odświeżenia. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy tkaninę obiciową przetrzeć wilgotną szmatką, z kolei przy poważniejszych plamach warto sięgnąć po domowe sprawdzone sposoby. Jeśli to nie pomoże, wówczas można poprosić o pomoc profesjonalną firmę, zajmującą się czyszczeniem mebli tapicerowanych.

czyszczenie fotela tapicerowanego

Jak wyczyścić fotel tapicerowany? Czyszczenie wstępne

Zanim wyczyścimy fotel tapicerowany na mokro, najpierw należy zacząć od usunięcia z niego takich zabrudzeń jak kurz, włosy czy sierść. W tym celu najlepiej:

1. Odkurzyć fotel – dzięki temu pozbędziemy się przede wszystkim kurzu. Podczas odkurzania fotela nie zapominajmy o szczelinach, a do tego najlepiej użyć specjalnej, podłużnej końcówki do odkurzacza.

2. Wyczyścić fotel szczotką z naturalnego włosia – pomoże ona w pozbyciu się z tkaniny resztek kurzu i zaschniętych plam. Delikatnie jednak pocierajmy szczotką, aby nie zniszczyć tkaniny.

3. Użyć rolek do czyszczenia ubrań z sierści i włosów – pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu naszego fotela rolką z każdej strony.

4. Wytrzeć wszystkie twarde elementy fotela, np. nóżki. Jeśli używamy specjalnego środka do ich czyszczenia to zawsze rozpylamy go na ściereczkę, a nie bezpośrednio na element, który chcemy wyczyścić. Jeśli bowiem przez przypadek spryskamy nim tkaninę, może dojść do jej odbarwienia.

Zamów czyszczenie Karcherem!

Czyszczenie właściwe fotela tapicerowanego ze skóry naturalnej i ekoskóry

W przypadku fotela obitego naturalną skórą lub ekoskórą wystarczy dokładnie przetrzeć go roztworem ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub specjalnego preparatu. W ten sposób usuniemy z niego nagromadzony tłuszcz. Nie zaleca się stosowania roztworu z mydłem. Tapicerkę skórzaną należy czyścić partiami, a zaczynamy od siedziska. Niewielką ilości preparatu nanosimy okrężnymi ruchami przy użyciu delikatnej ściereczki. Następnie fotel przecieramy miękkim materiałem, na przykład ręcznikiem frotte. W przypadku fotela ze skóry i ekoskóry warto pamiętać o jego regularnej konserwacji, która powinna odbywać się mniej więcej trzy razu w roku.

Czyszczenie właściwe fotela tapicerowanego z pluszu, mikrofibry i plecionek

Do czyszczenia tego typy tkanin śmiało możemy użyć roztworu zrobionego z 2 litrów ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny i 2 łyżeczek sody oczyszczonej. Dzięki temu nie tylko dokładnie wyczyśćmy nasz fotel, ale też pozbędziemy się roztoczy. Jeśli zdecydujemy się na użycie chemikaliów to zrezygnujmy jednak z tych ostrych, które mogą uszkodzić tkaninę.

Przecierając nasz fotel mokrą ściereczką, pamiętajmy o wykręceniu z niej nadmiaru wody. Taka ściereczka powinna być wilgotna, no i oczywiście czysta. Przecieramy nią małe partie naszego fotela, po czym wycieramy do sucha. Jeśli zbyt mocno zamoczymy wypełnienie, czyli piankę fotel to dosuszmy to miejsce suszarką do włosów.

W przypadku „awarii” do natychmiastowego czyszczenia śmiało możemy wykorzystać chusteczki nawilżone dla niemowląt. Są one delikatne, więc nie uszkodzą tkaniny i z pewnością jej nie namoczą, pozwolą jednak skutecznie usunąć plamy.

Czyszczenie właściwe fotela tapicerowanego z aksamitu i weluru

Przy delikatniejszych tkaninach takich jak aksamit pamiętajmy o czyszczeniu ich zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. W tym celu możemy użyć roztworu przegotowanego z 1 litra zimnej wody i 2 łyżek amoniaku. Tak przygotowaną mieszankę delikatnie wcieramy w materiał i pozostawiamy na około 1 godzinę. Następnie miękką szczoteczką delikatnie czeszemy włosie aksamitu. Na koniec nieco bardziej mokre miejsca możemy dosuszyć suszarką do włosów.

Z kolei, jeśli chodzi o takie tkaniny obiciowe jak welur to najlepiej jest zastosować specjalnie do tego przeznaczony preparat. Nakładamy na tapicerkę środek, według zaleceń producenta, i pozostawiamy go do całkowitego wchłonięcia się. Przy mniejszych zabrudzeniach może to być 1-2 godziny, natomiast przy nieco większych plamach – około 3-5 godzin. Na koniec welur możemy delikatnie odkurzyć. W ten sposób usuniemy z tkaniny pozostałości środka czyszczącego.

Jak wyczyścić fotel tapicerowany z plam po napojach, jedzeniu, długopisach i itp.?

Fotel tapicerowany narażony jest na kontakt z różnymi substancjami, które mogą pozostawić trudne do usunięcia plamy, takimi jak: napoje, jedzenie, długopisy, flamastry itp. Najczęściej usuwa się je w podobny sposób jak plamy z ubrań, z tym że nie mamy możliwości wyprania zabrudzonej tkaniny w pralce. Poza tym przy czyszczeniu mebli tapicerowanych powinniśmy unikać używania dużej ilości wody, która po wsiąknięciu w głębsze warstwy mebla, może spowodować powstanie pleśni.

A zatem jak czyścić fotel tapicerowany z konkretnych plam?

1. Plamy z kawy, czerwonego wina czy atramentu usuniemy roztworem na bazie kwasku cytrynowego.

2. Przy plamach z długopisu pomoże nam gliceryna.

3. Plam z jedzenia pozbędziemy się wykorzystując do tego delikatny środek piorący. Nanosimy go miękką szmatką lub gąbką.

Przy czyszczeniu fotela tapicerowanego pamiętajmy o tym, aby unikać substancji o silnym działaniu, które mogą odbarwić tkaninę. Niewskazane są, zatem odplamiacze do odzieży, ani wybielacze czy rozpuszczalniki.

Tkaniny obiciowe nowej generacji są trwałe i stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. Co więcej, coraz częściej powlekane są powłoką teflonową, która zabezpiecza powierzchnię tkaniny przed wchłanianiem wody, a także ułatwia czyszczenie zabrudzeń. Nie mniej jednak, meble tapicerowane wymagają częstej pielęgnacji. Najlepiej usuwać wszelkie powstałe zabrudzenia na bieżąco przy użyciu delikatnej ściereczki nasączonej wodą, uwzględniając wytyczne producenta dotyczące czyszczenia konkretnej tkaniny obiciowej. Poza tym warto, przynajmniej raz w miesiącu, odkurzyć je. W przypadku, gdy nasze domowe sposoby nie działają, warto zgłosić się o pomoc do profesjonalnej firmy czyszczącej. Lepiej nie eksperymentować z trudnymi zabrudzeniami, bowiem możemy zniszczyć nasz tapicerowany fotel.

Zamów czyszczenie Karcherem!