Bardzo popularne dywany shaggy można dziś spotkać praktycznie w każdym domu. Miłe w dotyku, ciepłe i przyjemne dla stóp a przede wszystkim cieszące oko dywany są jednymi z najchętniej wybieranych na rynku. Lubią je zarówno dorośli, jak i dzieci.

Warto jednak od razu uświadomić sobie, że chociaż są one ładne i naprawdę komfortowe w użytkowaniu to ich pielęgnacja wymaga trochę pracy.

Jak czyścić dywan z długim włosiem?

Czyszczenie i utrzymanie w dobrej kondycji dywanu shaggy wcale nie jest takie trudne wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a długo będziemy cieszyć się czystym i bezpiecznym dla zdrowia naszych domowników dywanem, nawet przy małych dzieciach.

Charakterystyka

Shaggy jest ładny, ale chodzenie po nim to prawdziwa przyjemność. Odpowiednio gruby daje wrażenie stąpania po mchu, właśnie z tego powodu jest tak często wybierany zarówno do salonów, jak i sypialni- komfort położenia bosych stóp na nim, jest nieporównywalny z żadnym innym. Dywan shaggy jest też bardzo ciepły, zimą czy jesienią jest niezastąpiony.

Ponieważ dywany shaggy są bardzo grube i tym samym niezrównanie miękkie, a ich włosie może mieć długość nawet do 5 cm, są bardzo wygodne, z tego powodu często wybierane są jako miejsce zabaw dzieci i lądują w kąciku malucha. Świetnie izolują od chłodu. Dywany w naszych domach najczęściej nie są jednak wykonane z wełny, tylko z uszlachetnionej przędzy polipropylenowej, która jednak jest świetną imitacją wełny. Dzięki temu włókna dywanu są bardzo trwałe, jeśli więc odpowiednio o niego zadbamy i będziemy pielęgnować oraz konserwować, na pewno posłuży nam długo.

Największa zaleta dywanu shaggy jest też niestety jego największą wadą- długość włosia implikuje konieczność większego skupienia uwagi na pielęgnowaniu dywanu, w przeciwnym wypadku zanieczyszczenia zbierające się wewnątrz dywanu będą się tam zagnieżdżać i pleśnieć. Wtedy dywan stanie się prawdziwą bombą zegarową w naszym domu- siedliskiem grzybów oraz źródłem alergii i problemów. Oczywiście wszystkich tych nieprzyjemnych konsekwencji można uniknąć.

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

Obowiązkowo raz w miesiącu dywan należy wytrzepać. Chociaż na nowych osiedlach coraz trudniej o trzepak, można sobie z tym poradzić, wystarczy obrócić dywan do góry nogami na podłodze i stłuc mocno uderzać, dzięki temu pozbędziemy się z dywanu wszelkich zanieczyszczeń, które w innym wypadku mogłyby stać się pożywką dla grzybów. Po tym można odkurzyć podłogę, na którą wytrzepaliśmy brudy, następnie obracamy dywan i odkurzamy już właściwą stronę dywanu shaggy.

W przypadku kiedy dywan znajduje się w strefie gdzie jemy, bawią się na nim nasze maluchy lub jesteśmy właścicielem czworonoga warto powtarzać ten proceder częściej. Pozwoli nam to uniknąć wdeptywania okruszków we włosie, a ponieważ drobiny te będą dla nas niewidoczne bezie to świetna pożywka dla bakterii, roztoczy czy pleśni.

Częste odkurzanie dywanu shaggy

Dywan shaggy warto naprawdę często odkurzać, egzemplarz, który rzadko będzie odkurzany, szybko stanie się ubity i straci swoją podstawową zaletę. Inną kwestią jest też wdeptywanie w niego brudu i wszelkich okruszków oraz innych zanieczyszczeń. Z tego powodu im częściej będziemy odkurzać naszego włochacza, tym lepiej dla dywanu i a tym samym dla naszego zdrowia. Oszczędza to też czas w dalszej perspektywie- unikniemy długiego procesu odplamiania dywanu i przywracania mu pierwotnej puszystości.

Pranie dywanów

Jak wyprać dywan z długim włosiem? W domu? W pralni chemicznej? A może w wannie? Te pytania przychodzą do głowy każdemu właścicielowi takiego dywanu. Warto pamiętać, że nawet regularne czyszczenie dywanów nie zastąpi ich prania i prędzej czy później staniemy przed dylematem, jaką metodę prania wybrać. Warto pamiętać, że dywany z długim włosem po zamoczeniu stają się bardzo ciężkie, Problematyczne staje się ich płukanie a później suszenie. Większość producentów odradza pranie dywanów shaggy domowymi sposobami, ponieważ łatwo je nieumyślnie zniszczyć. Niedosuszone zaczną pleśnieć i mogą nawet zniszczyć podłogę.

Z tego powodu dywan shaggy najlepiej prać specjalnym odkurzaczem piorącym lub oddać raz na pół roku do pralni- pozwoli to uniknąć nieprzewidzianych strat.

Jak prać dywan shaggy karcherem?

Przed wypraniem dywanu karcherem należy do dobrze przygotować. Przede wszystkim należy dywan najpierw dobrze wytrzepać, pozwoli to pozbyć się ziarenek piasku oraz większych zanieczyszczeń- jest to konieczne, ponieważ tarcie może uszkodzić mikrowłókna dywanu i prowadzić tym samym do jego szybszego zniszczenia. Kolejnym krokiem jest usunięcie mocniejszych zabrudzeń za pomocą środka odplamiającego, wcześniej konieczna jest oczywiście próba na małym niewidocznym fragmencie czy odplamiacz nie zniszczy koloru. Dopiero tak przygotowany dywan możemy potraktować odpowiednim środkiem piorącym. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku środków do prania dywanów nie ilość piany jest wyznacznikiem skuteczności- najlepsze profesjonalne środki praktycznie się nie pienią.

Po ich użyciu konieczne jest dobre wypłukanie detergentu wraz z całym brudem i tu właśnie wkracza do gry myjka ciśnieniowa!

Właśnie dzięki karcherowi, możemy pozbyć się tych wszystkich zabrudzeń nagromadzonych we włosiu dywanu. Woda skierowana na włókna pod odpowiednim ciśnieniem wypłucze wszystko. Najlepiej powierzyć tę czynność profesjonalistom, dobiorą oni odpowiednią ilość wody, aby nie zniszczyć naszego dywanu, ale też wystarczająca, aby usunąć brud. Jeśli jednak zdecydujemy się przeprowadzić ten proces samemu, najlepiej wykonać go w ogródku lub innej otwartej przestrzeni, aby za pomocą wody pod ciśnieniem, nie zniszczyć domu.

Po takim czyszczeniu dywan shaggy musi zostać rozwieszony w przewiewnym, ciepłym miejscu, aby dobrze wysechł z obu stron i aby nie rozwinęły się w nim grzyby i pleśni od nadmiaru wilgoci.

Dywany shaggy chociaż może ciut bardziej wymagające w utrzymanku, warte są swojej ceny. Komfort, jaki zapewniają i ciepło, sprawiają, że są najchętniej wybieranymi ze wszystkich na rynku i dają swoim właścicielom dużo radości.