Porządki domowe stanowią dla wielu osób przykry i nielubiany obowiązek. Jedną z czynności, która spotyka się ze szczególną niechęcią, jest mycie okien. Nie da się ukryć, że zadanie to należy do najbardziej czasochłonnych i męczących. W takich wypadkach warto pomyśleć o firmie sprzątającej. Ile kosztuje mycie okien w domu prywatnym? Od czego zależy cena?

Mycie okien w domu a zakres usługi

Decydując się na wynajęcie firmy, która umyje okna w domu, należy pamiętać, że koszt takiej usługi zależny jest od jej charakteru i zakresu. Zleceniobiorcy zwykle wprowadzają rozróżnienie stawki ze względu na typ okna. Nietrudno domyśleć się, że modele jednoskrzydłowe to mniejszy wydatek niż w przypadku wersji dwu- lub trzyskrzydłowych. Ponadto cenniki firm często uwzględniają również podział na czyszczenie jedno- lub obustronne. Należy także sprawdzić, czy koszt usługi pokrywa umycie framugi, ramy i parapetu. Może bowiem zdarzyć się, że cena nie obejmuje takich czynności i trzeba będzie zapłacić za nie dodatkowo. Wielu usługodawców wprowadza także inną stawkę za drewniane okna starszego typu, które wymagają rozkręcania.

Zastanawiając się, ile kosztuje mycie okien w domu prywatnym, musimy również określić wymiar szyb. Trudno porównać niewielkie, pojedyncze jednoskrzydłowe okno do np. drzwi i okien balkonowych, które są przecież wyższe i szersze, a co za tym idzie – zleceniobiorca musi poświęcić więcej czasu, energii i środków do ich wyczyszczenia. W takiej sytuacji koszt mycia podnosi się.

Cena mycia okien a lokalizacja

Zlecenie usługi mycia okien w domu prywatnym zazwyczaj uzależnione jest także od lokalizacji. Porównując cenniki firm działających w różnych regionach naszego kraju, nietrudno zauważyć pewne różnice – czasem mogą one wynosić nawet kilkanaście procent. Zdecydowanie koszt wzrasta w dużych miastach, jak np. Warszawa, Wrocław czy Gdańsk. W mniejszych miejscowościach można liczyć na niższe stawki, ale należy pamiętać, że istnieją też różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi województwami. Z reguły nieco więcej zapłacić muszą więc za mycie okien mieszkańcy województwa mazowieckiego niż np. warmińsko-mazurskiego.

Sposób rozliczenia

Wynajęcie firmy, która wykona mycie okien w domu czy mieszkaniu, to konieczność dokładnego ustalenia ze zleceniobiorcą wszystkich zasad współpracy. Bardzo ważne jest uzgodnienie formy rozliczania się. O ile w przypadku mycia okien w biurowcach zwykle stawka liczona jest od metra kwadratowego, to w prywatnych domach najczęściej stosuje się cenę od sztuki, czyli oddzielnie za każde okno. Równie popularne jest rozliczanie godzinowe, które stosowane jest zwłaszcza w budynkach z większą ilością szyb. Wówczas trzeba liczyć się ze średnim wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych za godzinę pracy. Dodatkowo warto ustalić również pozostałe kwestie – chodzi tu m.in. o koszt dojazdu, zakup środków i akcesoriów do mycia, a także ilości przerw np. na posiłek. Jasne zasady na początku pozwolą uniknąć późniejszych nieporozumień.

Ile kosztuje mycie okien w domu prywatnym – cennik orientacyjny

Wiedząc już, od czego najbardziej zależny jest koszt usługi, warto poznać przykładowe ceny za godzinne mycie okien, z rozróżnieniem na poszczególne województwa.

Podane kwoty dotyczą standardowych rozmiarów okien jednoskrzydłowych:

– woj. dolnośląskie – 25-28 zł

– woj. kujawsko-pomorskie – 23-26 zł

– woj. lubelskie – 22-25 zł

– woj. lubuskie – 26-29 zł

– woj. łódzkie – 25-27 zł

– woj. małopolskie – 23-26 zł

– woj. mazowieckie – 25-35 zł

– woj. opolskie – 25-28 zł

– woj. podkarpackie – 23-28 zł

– woj. podlaskie – 23-26 zł

– woj. pomorskie – 25-27 zł

– woj. śląskie – 26-28 zł

– woj. świętokrzyskie – 23-27 zł

– woj. warmińsko-mazurskie – 23-27 zł

– woj. wielkopolskie – 25-27 zł

– woj. zachodniopomorskie – 24-26 zł

Oczywiście należy mieć na uwadze, że podany cennik jest jedynie orientacyjny. Dodatkowo kwoty zazwyczaj różnią się w zależności od tego, czy usługę wykonuje zatrudniona do tego celu osoba prywatna czy wynajęta firma sprzątająca. W pierwszym przypadku cena za mycie okien może być niższa o co najmniej kilka złotych. Gdy zadania podejmuje się firma, kwota musi uwzględniać m.in. zakup profesjonalnego sprzętu oraz konieczność ponoszenia przez zleceniobiorcę innych kosztów wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej.

Usługa mycia okien w domu – dlaczego warto?

Wiemy już, ile kosztuje mycie okien w domu prywatnym, jednak warto również podkreślić korzyści zlecenia tego zadania specjalistom. Firmy oferujące taką usługę cieszą się obecnie dużą popularnością. Oto najważniejsze powody:

1. Wygoda

Wynajęcie osób do mycia okien jest po prostu bardzo komfortowym rozwiązaniem, który pozwala oszczędzić mnóstwo czasu i sił. W przypadku, gdy zdrowie lub rozmaite obowiązki nie pozwalają na samodzielne wykonanie tej czynności, można skorzystać z fachowej pomocy.

2. Specjalistyczny sprzęt

Profesjonalne firmy dbają o dobre wyposażenie personelu w różnorodne urządzenia i akcesoria. Sprzęt w postaci specjalistycznych myjek, płynów i innych gadżetów znacznie podwyższa jakość i czas wykonania usługi.

3. Duża dostępność i elastyczna współpraca

Fachowe mycie okien cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego też nie ma dziś problemu ze znalezieniem zleceniobiorcy. Wykonawcy takich usług dostępni są w prawie każdym, nawet niewielkim mieście. Dodatkową zaletą jest możliwość indywidualnych ustaleń dotyczących współpracy (dogodny termin, zakres usługi), dostosowując wszystko do własnych oczekiwań i potrzeb.

4. Cena

Koszt mycia okien to w większości przypadków również jeden z atutów usługi. Oferty zleceniobiorców bywają naprawdę atrakcyjne, zwłaszcza gdy przeanalizujemy, jak bardzo pozwoli nam to na zaoszczędzenie własnego czasu i siły.

Warto zorientować się więc, ile kosztuje mycie okien w domu prywatnym na terenie naszego miasta. Najlepiej sprawdzić cennik w internecie lub przeglądając ogłoszenia. Wynajęcie firmy sprzątającej może okazać się doskonałą decyzją, której rezultatem będą idealnie czyste, lśniące i pozbawione smug okna.