Dywan jest jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów wyposażenia każdego pomieszczenia. Odpowiednio dobrany potrafi odmienić oblicze większości salonów. Sama kwestia doboru i odpowiedniego umieszczenia ozdoby niestety nie wystarczy. O ten element wyposażenia trzeba należycie dbać. Dywan jest przedmiotem, który wymaga systematycznego czyszczenia i dokładnego odkurzania. Tak, jak przepiękny, czysty dywan może oddziaływać niezwykle pozytywnie na ogólny klimat pomieszczenia, tak bardzo brudny dywan potrafi zniweczyć dobry efekt uzyskany poprzez przykładne aranżowanie domowej przestrzeni.

Jak wyczyścić bardzo brudny dywan domowymi sposobami?

Dywan jest przedmiotem, który bez wątpienia brudzi się bardzo szybko. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak oprócz funkcji ozdobnej, w zamierzchłej przeszłości stanowił on także swoistą „wycieraczkę” i absorbował brud z obuwia. Jego specyficzne usytuowanie powoduje, że chcąc nie chcąc, dywan bardzo szybko wyłapuje zabrudzenia i w łatwy sposób może stracić swój pierwotny blask. Na szczęście znane są techniki umożliwiające domowe wyczyszczenie dywanów.

Nie wszystkie z nich będą skuteczne, w szczególności wtedy gdy mamy do czynienia z bardzo brudnym dywanem, poplamionym ciężkimi do sprania olejami, smarami czy maziami. W większości przypadków poradzimy sobie jednak za pomocą narzędzi, które znajdują się na wyposażeniu naszego mieszkania. Jak powinien wyglądać proces domowego czyszczenia dywanów, aby na dobre pozbyć się niechcianych zabrudzeń? Przede wszystkim należy stosować się do kilku wskazówek, określających pięć głównych etapów czyszczenia dywanów:

*Bardzo brudny dywan należy na początku bardzo dokładnie odkurzyć. Dzięki temu pozbędziemy się części zabrudzeń, w związku z czym ręcznie czyszczenie dywanu będzie mniej problematyczne.

*Miejsca najbardziej pobrudzone (bądź obszar, w którym znajduje się najbardziej widoczna plama) powinien zostać wcześniej namoczony ciepłą wodą. Pomoże to „rozpuścić” brud – szczególnie ważne jest to w przypadku plam z soków czy napojów. Dla pewności zastosujmy ten krok w każdym przypadku.

*Przygotujmy przybory do czyszczenia i pozwólmy plamie się „odmoczyć”. Do wyczyszczenia powierzchni dywanów potrzebne nam będzie wiaderko bądź inne naczynie z wodą, specjalistyczny płyn do prania dywanów (możemy zastąpić to innym detergentem na bazie mydła, jednakże profesjonalne płyny sprawdzą się najlepiej), rękawiczki jednorazowe (ważne ze względu na konieczność ochraniania swoich dłoni), szczotka do dywanów i suche ręczniki.

*Kolejnym etapem będzie już czyszczenie właściwe, które powinno wykonywać się za pomocą szczotki do dywanów. Płyn stosujemy bezpośrednio na powierzchnię dywanu, a następnie polewając wodą, czyścimy nasz element wyposażenia. Dzięki wodzie pozbędziemy się piany i wypłuczemy resztki płynu. Nadmiar wilgoci zbieramy wcześniej przygotowanymi suchymi ręcznikami. Najlepiej, jeśli będą to ręczniki materiałowe, ponieważ papierowe mogą się rozwarstwiać i pozostawiać ślady.

*Po czyszczeniu powinniśmy przenieść dywan w przewiewne miejsce i pozostawić go do całkowitego wyschnięcia. Jeśli dywan będzie już suchy, możemy go jeszcze raz odkurzyć.

Co jeśli największe plamy nie puściły i nie jesteśmy zadowoleni z końcowego efektu czyszczenia?

Może się zdarzyć, że podjęte wysiłki będą niewystarczające. Uporczywe plamy mogą pozostawać na dywanach nawet po zastosowaniu specjalistycznych płynów do prania dywanów. W takim wypadku pozostaje nam „wyjście awaryjne”, które pomoże nam podjąć kolejną walkę z zabrudzeniami. Bardzo brudny dywan można wyczyścić za pomocą innego preparatu – jest nim soda oczyszczona. Stosując sodę w połączeniu z solą kuchenną, możemy pozbyć się najbardziej denerwujących plam na dywanie.

Związki te wchodzą w reakcję z zabrudzeniami, Soda odświeża i oczyszcza włókna dywanu – podobnie jak sól, która ma dodatkowo właściwości odkażające. Usuwanie śladów za pomocą tych preparatów polega na posypaniu plam, a następnie energicznym wcieraniu ich wgłąb struktury dywanu. Świetnie nada się do tego niewielki ręcznik lub mała szczotka. W przypadku zastosowania sypkich preparatów nie powinniśmy stosować wody do zmycia ich z dywanu.

Wystarczy, że odkurzymy nasz element wyposażenia po około godzinie od naniesienia sody i soli. Nasze babcie stosowały także inny specyfik służący do walki z plamami, po którymi możemy również sięgnąć. Mowa o occie, który w połączeniu z solą może dać zdumiewający efekt czyszczący. Jeśli wszystkie domowe sposoby zawiodą i poczujemy się bezradni, będziemy musieli skorzystać z innych form walki z zabrudzeniami. Możemy pokusić się o:

  • zastosowanie specjalistycznych proszków i detergentów (znajdziemy je w drogeriach i sklepach chemicznych), które nie są najtańsze, ale mogą być skutecznie;
  • użycie parowego odkurzacza piorącego, który wytwarzając bardzo wysoką temperaturę może oczyścić nasz dywan z plam;
  • zakup i użycie odplamiaczy oraz specjalnych pianek do dywanów;
  • skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów;
  • zainwestowanie w nowy dywan (jeśli plama będzie niemożliwa do wywabienia).

Inne problematyczne plamy na dywanie – jak wyczyścić bardzo brudny dywan?

Ciężkie zabrudzenia smarami, sokiem z buraków, płynną czekoladą nie są jedynym wyzwaniem, z jakim przyjdzie się nam zmierzyć. Zdarza się, że w strukturę dywanu wniknie np. guma do żucia albo wosk. W obu przypadkach będziemy potrzebować czynników obniżających, bądź podwyższających temperaturę:

  • Gumę do żucia usuniemy przykładając zimny przedmiot (mrożonkę, kostkę lodu) do miejsca, w którym „ugrzęzła” w dywanie. Pozwoli to jej stwardnieć i skruszeć, dzięki czemu już po kilku chwilach będzie wyjątkowo łatwa do zeskrobania.
  • W przypadku zabrudzeń z wosku powinniśmy nie schładzać, ale ogrzewać plamę. Znakomicie sprawdzi się żelazko, które przykładamy, uprzednio nakładając na plamę miękką bawełnianą chusteczkę. Wosk roztopi się, a następnie przylgnie do powierzchni ręczniczka, dzięki czemu skutecznie pozbędziemy się zabrudzenia z naszego dywanu.