Piękny dom – marzenie wielu ludzi. Piękny dom to nie tylko gustowne wnętrze, wielkie, błyszczące posadzki, ogromne okna i przestrzeń. Piękny dom to również wszystko, co widzimy wokół niego. Teren wokół domu to zapowiedź tego, co w środku, dlatego warto dbać o każdy jego aspekt. Szczególną uwagę warto zwrócić na właściwą pielęgnację kostki bukowej, która ze względu na intensywne użytkowanie najbardziej narażona jest na uszkodzenia i zabrudzenia.

Jak dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa leży w miejscach, na których wiele się dzieje. Dzieci grają w piłkę, auto parkuje pod domem, resztki z remontu i innych prac czekają na wyrzucenie. Naraża ją to na liczne zabrudzenia i zniszczenie. Do najczęstszych problemów z kostką należą:

– zabrudzenia komunikacyjne

– brud

– kurz

– porosty

– plamy olejowe

– plamy z farby

– zabrudzenia po budowlane

– algi

– pleśń

– mchy.

Aby cieszyć się zadbanym terenem wokół domu jak najdłuższy czas, warto zadbać o jego właściwą pielęgnację. Istnieją na rynku urządzenia, za pomocą których można na długo pozbyć się zanieczyszczeń z kostki brukowej. Do jednych z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych należą myjki wysokociśnieniowe firmy Karcher. Szczególnie okres jesienno-zimowy naraża kostkę na liczne zabrudzenia i uszkodzenia, dlatego impregnację i czyszczenie jej szczególnie poleca się wykonywać jesienią i wiosną.

Na czym polega czyszczenie kostki brukowej?

Czyszczenie tarasu myjką ciśnieniową jest znacznie szybsze i skuteczniejsze niż tradycyjne mycie szczotkami i gąbkami z zastosowaniem środków chemicznych.

Woda pod wysokim ciśnieniem usuwa z kostki wszelkie zabrudzenia. Bardzo dobrze, gdy urządzenie wysokociśnieniowe zapewnia regulację siły strumienia, co pozwala na oszczędność wody i dopasowanie ciśnienia do czyszczonej powierzchni. Jest to szczególnie istotne podczas czyszczenia delikatnych materiałów.

W przypadku lekkich zabrudzeń często wystarczy lekki, płaski strumień wody – o niższym ciśnieniu i bez dodatków środków chemicznych.

Do usuwania mocniejszych zabrudzeń oraz mchów, porostów i pleśni lepiej nada się dysza rotacyjna, która wprawiając wodę pod wysokim ciśnieniem w ruch wirowy dokładnie doczyszcza nawet te trudne zabrudzenia. Aby jeszcze bardziej zwiększyć jej skuteczność, można dodać środek czyszczący. Dysza rotacyjna znajduje się na wyposażeniu każdego urządzenia wysokociśnieniowego Karcher z oznaczeniem Plus.

Czyszczenie nierównych powierzchni kamiennych (kostki brukowej, chodników, murków ogrodowych) ułatwia stosowanie urządzenia wysokociśnieniowego wraz ze specjalnym wyposażeniem T-Racer, które skuteczność czyszczenia łączy z ochroną przed, niekorzystnymi dla obsługującego oraz otaczających powierzchni, rozpryskami wody wywoływanymi przez nierówności powierzchni. Stosując T-Racer wraz ze środkiem chemicznym warto sprawdzić przeprowadzając test efektywności w najmniej widocznym miejscu, czy stosowana metoda nie spowoduje odbarwień lub uszkodzeń powierzchniowych.

Spłukiwanie wysokim ciśnieniem wody każdej powierzchni czyszczonej z użyciem środków czyszczących jest nieodzowne (z użyciem lancy Variopower lub jednostrumieniowej). Gdy zabrudzenia nie udaje się usunąć strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem, wskazane jest zastosowanie ulegających biodegradacji specjalnych środków czyszczących Karcher.

Jakie są zalety urządzeń ciśnieniowych?

– dokładność w czyszczeniu powierzchni

– znaczna oszczędność wody i środków chemicznych

– łatwość obsługi tego typu urządzeń

– zdecydowanie krótszy czas pracy niż podczas mycia kostki metodami tradycyjnymi

Dobra myjka ciśnieniowa poradzi sobie nie tylko z kurzem, piaskiem, czy ziemią naniesioną z ogrodu lecz również z innymi uporczywymi zabrudzeniami. Dobierając odpowiednie dysze i ciśnienie można nią wyczyścić zarówno elewację domu, auto, podjazd, meble ogrodowe. Nadaje się nawet do odtykania rynien. Ta wielozadaniowość jest zdecydowanym atutem myjek wysokociśnieniowych.

Jaki karcher do mycia kostki brukowej warto wybrać?

Na rynku istnieje wiele przeróżnych modeli myjek o różnym zastosowaniu, parametrach i wyposażeniu. Na domowe potrzeby może sprawdzić się urządzenie o mocy 500 l/h i mocy od 100 do 160 barów. Firma Karcher oferuje szeroki wybór lanc i dysz. Warto zapoznać się z ich rodzajami i funkcjami, aby dobrać odpowiednie do prac, które planujemy w domu oraz takie, które najskuteczniej doczyszczą zanieczyszczenia z kostki brukowej.

Jedną z najnowszych opcji jest myjka Karcher klasy kompakt. Cechuje ją mobilność, ciekawy design, niska masa, a dzięki głowicy mosiężnej również wysoka jakość i trwałość.

Myjka posiada opatentowany system AVS, który zapobiega skręcaniu się węża podczas pracy. Ważną funkcją jest również bardzo precyzyjna regulacja strumienia wody, która ułatwia dopasowanie go na miarę potrzeb. Istnieje możliwość ustawienia strumienia punktowego lub płaskiego. Urządzenie to zostało wyposażone w filtr przedwstępny wody, który chroni pompę przed zanieczyszczeniami, czyniąc myjkę jeszcze bardziej niezawodną.

Myjka może pracować w pozycji stojącej lub leżącej, co czyni ją dopasowaną do różnego ukształtowania terenu i czyni dodatkową zaletą w przypadku kostki położonej na skosach, wzgórzach lub artystycznie zaplanowanych tarasach.

Jest to urządzenie marki Karcher 5/15C.

Ten model myjki ciśnieniowej został zaprojektowany do profesjonalnego czyszczenia trudnych powierzchni. W szczególności kostki brukowej i elewacji. W rękach profesjonalnych firm czyszczących posiadających dobrze dobrane dysze staje się jednym z najskuteczniejszych narzędzi czyszczących kostki brukowe.

Wymienione wyżej urządzenie to tylko jedna z propozycji – polecany i używany przez profesjonalistów sprzęt sprawdzi się również w domowym zaciszu. Praca przy czyszczeniu kostki, choć z myjką ciśnieniową łatwiejsza – należy do wymagających dokładności i wiedzy o właściwym zastosowaniu sprzętu. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnych firm czyszczących, które wiedzą i doświadczeniem (a także dobrym sprzętem) zadbają, by kostka brukowa przed naszym domem wyglądała jak świeżo położona.