Użytkowanie samochodu wiąże się z tym, że po jakimś czasie tapicerka samochodowa wymaga gruntownego czyszczenia. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim komfortu jazdy. Trudno dobrze się czuć w aucie, w którym jest po prostu brudno. Niektórzy decydują się na samodzielne wyczyszczenie. Jednak to dość kłopotliwe, czasochłonne i łatwo o pozostawienie nieładnych zacieków. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej i dlaczego warto tę usługę zlecić profesjonalistom.

Pranie tapicerki samochodowej – samodzielne czy w serwisie?

Materiały wykorzystywane do wykończenia wnętrza pojazdu są coraz lepszej jakości. Jednak nie na takiej tkaniny, która wykazywałaby całkowitą odporność na zabrudzenia – tym bardziej, że tapicerka samochodowa podlega naprawdę bardzo intensywnej eksploatacji. Dlatego też nawet regularne odkurzanie auta nie pomaga.

Praktycznie codziennie wnosi się do środka piasek, zabrudzenia wynikają też z zapoconych rąk. Jeszcze gorzej, kiedy w samochodzie przewożone są dzieci albo zwierzęta. W takiej sytuacji ciężko uniknąć śladów po jedzeniu, rozlanych napojach czy wnikającej w każdą szczelinę sierści. Czasami też w szparach pomiędzy fotelami znajduje się gumę do żucia. W efekcie tapicerka nadaje się do gruntownego czyszczenia.

Teoretycznie można zrobić to samodzielnie, ale warto jednak ocenić swoje możliwości chłodnym okiem. Kompleksowa pielęgnacja samochodu oznacza nawet kilka godzin pracy, a często naprawdę trudno znaleźć wolną chwilę. Co więcej, usunięcie niektórych plam bywa dość skomplikowane, a czasami wręcz niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Sama woda i gąbka to za mało. Szczególnie do niestandardowych zabrudzeń potrzeba specjalistycznych środków czyszczących. Dlatego, kiedy brakuje czasu, odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących, a poza tym ciężko sobie poradzić z niektórymi plamami, to warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Od czego zależy cena prania tapicerki w samochodzie?

Ostateczny koszt usługi jest uwarunkowany kilkoma kwestiami. Przede wszystkim znaczenie ma skala czyszczenia. Wiadomo, że inna cena obowiązuje w przypadku kompleksowego czyszczenia niż przy konieczności odświeżenia wyłącznie samych siedzeń. Praca może zatem obejmować wyłącznie pranie samej tapicerki siedzisk wraz z oparciem. Jednak niektóre osoby oczekują dodatkowo wyczyszczenia podsufitki, podłogi, dywaników, a także bagażnika.

Z wyższym kosztem muszą też liczyć właściciele większych samochodów i niekoniecznie chodzi jedynie o busy czy samochody dostawcze, ale również auta typu van albo kombi. Po prostu to więcej miejsc siedzących niż w małych pojazdach osobowych, ale zarazem większa powierzchnia podsufitki oraz podłogi. Różnice w cenach mogą ponadto wynikać z rodzaju i stopnia zabrudzenia, a nawet miasta, w którym usługa jest realizowana.

Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej w solidnej firmie?

W przypadku samochodów osobowych pranie tapicerki wszystkich siedzeń razem z oparciem to koszt od 110 do 130 zł, w zależności od stopnia zabrudzenia materiału. Jeżeli usługa obejmuje również czyszczenie podsufitki, to należy dodać od 40 do 60 zł. Przy większych samochodach typu kombi, ta kwota wzrasta jeszcze o 30 zł. Takie same ceny obowiązują w razie czyszczenia podłogi i dywaników. Od 40 do 60 zł zapłacą właściciele samochodów, którzy poproszą o dokładne wyczyszczenie bagażnika. Oznacza to, że kompleksowa usługa to wydatek wynoszący 230 zł przy średnich zabrudzeniach lub 310 zł, kiedy wnętrze pojazdu jest naprawdę mocno zabrudzone. Dla samochodów typu kombi do tych sum należy jeszcze dodać 30 zł.

Cena usługi wzrasta w przypadku samochodów dostawczych. Wyczyszczenie samej tapicerki to 140 lub 160 zł, a do tej kwoty trzeba doliczyć dodatkowe wydatki dla czyszczenia podsufitki, podłogi i bagażnika od 60 do 80 zł za każdy element. Całościowo to co najmniej 320 zł, ale przy silnych zabrudzeniach nawet 400 zł.

Dlaczego opłaca się zlecić czyszczenie tapicerki i wnętrza samochodu profesjonalistom?

Wbrew pozorom nie są to duże wydatki w stosunku do jakości wykonanej usługi. Solidne firmy, oferujące tego typu usługę, mają do dyspozycji niezwykle efektywne i wydajne urządzenia oraz środki czystości np. najnowsze modele profesjonalnego odkurzacza piorącego marki Karcher o charakterze spryskująco-odsysającym. Dzięki temu wyjątkowo łatwo, szybko, a przede wszystkim dogłębnie można oczyścić nie tylko tapicerkę siedzeń, ale również podłogi, podsufitkę i wnętrze bagażnika. Brud nie jest wcierany w głąb materiału, co zdarza się podczas jego usuwania za pomocą środków przeznaczonych do samodzielnego przeprowadzania tego rodzaju zabiegów, ale precyzyjnie rozpuszczany i następnie całkowicie eliminowany.

Urządzenie jest wyposażone w specjalne dysze, dzięki którym bez większych problemów daje się dotrzeć praktycznie do każdego zakamarka, nawet bardzo wąskich szczelin pomiędzy siedzeniami. Należy też podkreślić wysoką jakość wykorzystywanych preparatów czyszczących, które są całkowicie bezpieczne dla dzieci, osób cierpiących z powodu alergii skórnych i wziewnych, a także dla zwierząt. Oprócz dokładnego wyczyszczenia plam, odkurzenia z piasku i kurzu oraz przywrócenia świeżego wyglądu jednocześnie zostaje usunięty nieprzyjemny zapach. Przebywanie w takim samochodzie staje się po prostu – nomen omen – czystą przyjemnością.

Co niezwykle ważne, materiał pokrywający siedzenia nie przesiąka wodą, ponieważ specjalistyczne urządzenie pozostawia wyłącznie niewielką wilgoć resztkową. To automatycznie znacznie skraca proces suszenia tapicerki i samochód w krótkim czasie po przeprowadzeniu prac czyszczących nadaje się do użytkowania. Krótszy czas suszenia jest również korzystny dla samego materiału. Podczas samodzielnego czyszczenia zdarza się przesadzić nieco z ilością wody, a wtedy długo schnąca tapicerka może nabrać nieprzyjemnego zapachu. W ten sposób cały wysiłek idzie w zasadzie na marne. Warto sobie uświadomić, że żadna domowa metoda prania tapicerki nie jest w stanie dorównać w skuteczności profesjonalnym sprzętom i środkom czystości wykorzystywanym przez solidne firmy oferujące usługę czyszczenia wnętrza samochodu.