Pranie wykładzin i dywanów to czynność, którą należy przeprowadzać regularnie. Samodzielne szorowanie tradycyjnymi, domowymi metodami, nie zawsze jest skuteczne. Ponadto kłopot zwiększa się, gdy w grę wchodzi czyszczenie dywanów w pomieszczeniach biurowych o dużej powierzchni. W razie problemów można jednak wynająć do tego celu profesjonalną firmę. Ile kosztuje pranie wykładzin zlecone fachowcom? Czy i kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Pranie wykładzin – dlaczego tak ważne?

Brudna wykładzina to brzydki wygląd i nieprzyjemny zapach, który przenosi się na całe pomieszczenie. Nie jest to jednak jedyny powodów, dla którego czyszczenie dywanów jest tak istotne. Regularne pranie pozwala przede wszystkim na pozbycie się rozmaitych drobnoustrojów, roztoczy, bakterii, grzybów i kurzu, które bardzo często wywołują uciążliwe reakcje alergiczne. Poza tym zabrudzona wykładzina, o którą nie dba się odpowiednio, szybko traci swój kolor, puszystość i ogólną świeżość. Przestaje być wtedy atrakcyjna wizualnie i niszczy się, powodując konieczność zakupu nowej.

Zdecydowanie bardziej opłacalne jest więc skorzystanie z usługi profesjonalnego prania – choćby 2 lub 3 razy w roku. Częste przebywanie w pomieszczeniu z czystą, świeżą wykładziną jest znacznie przyjemniejsze i wpływa nie tylko na samopoczucie i zdrowie, ale również na efektywność i skupienie, np. podczas pracy. Warto mieć też na uwadze, że brud na wykładzinie w siedzibie firmy nie przekłada się korzystnie na wizerunek przedsiębiorstwa.

Ile kosztuje pranie wykładzin?

Czyszczenie wykładzin to popularna usługa, z której korzysta mnóstwo firm i osób prywatnych. Często jednak zainteresowani chcą zorientować się wcześniej, ile kosztuje pranie wykładzin. Cena takiej usługi zależna jest oczywiście od kilku czynników, m.in. renomy i wyposażenia firmy czy rejonu kraju.

Najważniejszy wpływ na to, ile kosztuje pranie wykładzin, ma jednak:

– stopień jej zabrudzenia,

– długość włosa w dywanie lub wykładzinie.

Klienci większych miast, którzy chcą skorzystać z prania wykładziny z krótszym włosiem, muszą zapłacić:

– ok. 4 zł/m² w przypadku średniego zabrudzenia,

– ok. 6 zł/m² w przypadku mocnego zabrudzenia.

A ile kosztuje pranie wykładzin z długim włosem? Nietrudno domyśleć się, że w takim wypadku nakład pracy i ilość zastosowanych środków są większe, zatem wzrasta nieco także koszt. Ten wynosi:

– ok. 6 zł/m² (przeciętny brud),

– ok. 8 zł/m² (jeśli zabrudzenie jest mocne).

Na wysokość ostatecznej kwoty w konkretnym przypadku wpływa zatem powierzchnia wykładzin, które należy wyprać. Warto pamiętać, że cena usługi wiąże się z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu, akcesoriów i środków myjących, które pozwalają na uzyskanie nieporównanie lepszych efektów czyszczenia. Do tego dochodzi oczywiście także koszt robocizny i dojazdu na miejsce.

Dlaczego warto zlecić pranie wykładzin?

Wiemy już, ile kosztuje pranie wykładzin. Czy jednak warto korzystać z takich usług? Odpowiedź jest prosta – z wielu powodów jest to zdecydowanie bardzo dobre rozwiązanie. Profesjonalne pranie dywanów i wykładzin sprawdza się zarówno w siedzibach firm, jak i w prywatnych gospodarstwach domowych.


Głównym powodem jest jakość czyszczenia. Decydując się na samodzielne pranie wykładzin, nie ma się pewności, jaki będzie ostateczny rezultat pracy. Stosowane do tego celu szczotki, proszki czy detergenty zakupione w sklepie nie zawsze zdają egzamin.

Mocne zabrudzenia często trudno jest usunąć ręcznymi, domowymi metodami. Firmy, które oferują czyszczenie wykładzin, wyposażone są jednak w nowoczesne, profesjonalne urządzenia, np. w postaci specjalistycznych odkurzaczy czy elektroszczotek. Sprzęt taki wyróżnia się nie tylko wydajnością, ale również dużą skutecznością. Pozwala na precyzyjne pranie wykładzin po uprzednim rozpuszczeniu nawet najmocniejszego brudu. Nie ma także problemu z pozbyciem się drobinek, resztek pokarmu, sierści, które znajdują się głęboko w dywanie, co byłoby niemożliwe z tradycyjnymi odkurzaczami, działającymi głównie na powierzchni.

Profesjonalne urządzenia umożliwiają również dokładne rozczesanie włosa, przez co wykładzina wygląda jak nowa i staje się znacznie estetyczniejsza, czystsza i puszysta. Efektu takiego nigdy nie uzyska się, piorąc je ogólnodostępnymi akcesoriami.

Należy również wspomnieć, że poza urządzeniami, istotne są także zastosowane do prania środki myjące. Firmy, które oferują takie usługi, korzystają ze specjalnych preparatów, które są nie tylko skuteczne, ale również doskonale pachną, nadając wykładzinom wiele świeżości. Renomowani usługodawcy stosują w swej pracy preparaty, które – pomimo silnego działania w walce z nawet najmocniejszym brudem – nie wpływają w żaden negatywny sposób na zdrowie. Są zatem w pełni bezpieczne i przyjazne, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, osób z alergią i zwierząt domowych.

Kolejna sprawa to oszczędność czasu, sił i energii. Za profesjonalne pranie wykładzin trzeba zapłacić, ale czas, który się dzięki temu oszczędza, można spożytkować w inny sposób. Usługa polecana jest również osobom, które z powodów zdrowotnych nie chcą wykonywać tak ciężkich czynności samodzielnie. Ręczne wypranie nawet przeciętnych wymiarów wykładziny to spore obciążenie dla stawów, kręgosłupa i mięśni. Profesjonalna firma wykona całość szybko i sprawnie.

Pranie wykładzin – kiedy i komu zlecić?

Znalezienie firmy, która oferuje czyszczenie wykładzin, nie jest dziś problemem. Usługodawców jest sporo, jednak w gąszczu działających na rynku firm sprzątających, warto wybrać tę, która dysponuje odpowiednim zapleczem. Najważniejszą kwestią jest tu rodzaj zastosowanego urządzenia i środków. Zlecając usługę, warto dopytać o technikę prania, sprzęt i preparaty. Alergicy powinni dowiedzieć się, czy użyte produkty nie wpłyną negatywnie na ich zdrowie.

Należy również pamiętać, by pranie wykładzin przeprowadzać systematycznie. Dzięki temu będzie ona lepiej się prezentować i dłużej zachowa korzystny wygląd. Nie warto zatem czekać, aż zabrudzenia będą bardzo mocne, zwłaszcza że poziom nieczystości wpływa na ostateczny koszt całej usługi.