Każdy dach narażony jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które sprawiają, że z czasem traci on swój elegancki wygląd. Działanie kwaśnych deszczy, zielonkawy osad z mchu czy nieestetyczne smugi z komina potrafią oszpecić cały budynek. Dodatkowo brud z dachu podczas deszczu może przenosić się na elewacje i występować w postaci brzydkich zacieków. Ponadto czynniki te mogą wpływać na szybsze niszczenie pokrycia dachowego, które z czasem zaczyna wymagać całkowitego malowania. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest regularne mycie dachu.

Jak często powinno się myć dach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często powinno się myć dach. Należy wykonywać to po prostu wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Pojawianie się zabrudzeń uzależnione jest od rodzaju pokrycia. Regularne mycie dachu raz na kilka lat jest ważne, ponieważ gromadzący się latami brud może być bardzo trudny do usunięcia. Kontrolę pokrycia dachowego powinno się przeprowadzać minimum co pięć lat. Wówczas warto również sprawdzać jego stan oraz drożność rynien. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się mycie dachu karcherem, które przynosi rewelacyjne rezultaty. W niektórych przypadkach odbywa się to z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych.

Mycie dachu przy pomocy myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa doskonale nadaje się do czyszczenia dachu. Niezwykle skutecznie usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia. Nie jest to proces szczególnie skomplikowany, ale wymaga podstawowej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Tak naprawdę mycie dachu karcherem można przeprowadzić przy użyciu jedynie zwykłej wody. Jednak w przypadku cięższych zabrudzeń to może nie wystarczyć. Wówczas będzie trzeba sięgnąć po specjalny preparat. Najważniejsze by dobrać go odpowiednio do występujących zanieczyszczeń, a także aby był dostosowany do danego pokrycia dachowego.

Przykładowo, jeśli dach pokryty jest dachówką ceramiczną, na której znajduje się warstwa glonów i mchu, to należy użyć środka biobójczego. Zazwyczaj nakłada się go na powierzchnię, z której ma być usunięty brud i zostawia na określony przez producenta czas (od kilkudziesięciu minut do nawet 24 godzin). Dzięki takim preparatom możliwe jest trwałe usunięcie zabrudzeń biologicznych. Użycie samej wody w tym wypadku dałoby jedynie tymczasowy rezultat.

Decydując się na zakup środka do mycia dachów warto zwrócić również uwagę na produkty zmiękczające, które jak sama nazwa wskazuje zmiękczają uporczywe zabrudzenia, dzięki czemu łatwo usunąć je potem przy pomocy myjki ciśnieniowej. Pamiętać należy także o tym, by preparat był przeznaczony specjalnie do danego pokrycia dachowego. W przeciwnym razie można je odbarwić, a nawet uszkodzić.

Jaki karcher do mycia dachu?

Wybierając myjkę ciśnieniową, która poradzi sobie z czyszczeniem dachu, należy kierować się kilkoma rzeczami. Oto najważniejsze z nich:

1. Skuteczność karchera – ciśnienie i przepływ wody

Maksymalne ciśnienie strumienia wody i przepływ wody to dwa podstawowe parametry, którymi myjki różnią się między sobą. Im wyższe ciśnienie osiąga dany model, tym łatwiejsze jest usunięcie zabrudzeń z nierównych powierzchni. Takie myjki są jednak dość drogie, ponieważ wymagają silnika o większej mocy. W przypadku sporadycznego wykorzystywania karchera do prostych czynności, takich jak mycie samochodu, nie warto inwestować w urządzenie o dużym ciśnieniu. Wówczas wystarczy standardowe ciśnienie na poziomie 100-130 bar. Jednak czyszczenie dachu czy kostki brukowej wymaga wartości w okolicach 200 bar. Przykładowymi myjkami, które wytwarzają tak duże ciśnienie są na przykład Kärcher HD 10/25-4M lub AR1007.

2. Długość węża

Długość węża określa zasięg pracy karchera. W przypadku większości urządzeń wynosi ona standardowe 5 metrów. Do mycia dachu to jednak zdecydowanie nie wystarczy, więc lepiej zdecydować się na dłuższe wersje.

3. Dodatkowe akcesoria w zestawie

Wybierając myjkę ciśnieniową, która będzie wykorzystywana do mycia dachu należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona w zestawie specjalne akcesoria przeznaczone specjalnie do tej czynności. Może to być przystawka do mycia dachów, lanca teleskopowa czy specjalny talerz. Oczywiście do niektórych myjek można takie części dokupić, jednak otrzymując je w zestawie ma się pewność, że dane urządzenie jest przeznaczone między innymi do tego konkretnego celu.

4. Jakość wykonania

Kupując karcher warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów został wykonany, by móc cieszyć się zakupionym sprzętem jak najdłużej. Właściciele niektórych myjek skarżą się bowiem na to, że z czasem urządzenie zaczyna tracić na mocy. Trwałość karchera w dużym stopniu zależy od tego z jakiego materiału wykonane są tłoki, czy silnik wyposażony jest w ochronę termiczną itd. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć więc nieco więcej pieniędzy i zdecydować się na urządzenie znanej marki, która od lat zajmuje się sprzedażą myjek ciśnieniowych i oferuje sprzęt najwyższej jakości, który będzie służył latami.

5. Funkcja podgrzewania wody

Niektóre urządzenia posiadają funkcję podgrzewania wody. Przydaje się ona zwłaszcza do czyszczenia rzeczy bardzo mocno zabrudzonych, tłustych i kleistych. Takie myjki ciśnieniowe pracują jeszcze wydajniej. Są również stosunkowo droższe, więc warto zastanowić się nad koniecznością ich posiadania. W przypadku mycia dachu, ta funkcja może się jednak bardzo przydać.

Samodzielne mycie dachu czy wynajęcie firmy?

Samodzielne mycie dachu przy pomocy myjki ciśnieniowej może być kuszące pod względem oszczędności (o ile już posiada się karcher). Jednak wymaga to podstawowej wiedzy, odpowiedniego zabezpieczenia i zajmuje dość dużo czasu. Zwłaszcza w przypadku większych zabrudzeń w trudno dostępnych miejscach, które wymagają użycia urządzenia o dużym ciśnieniu, warto rozważyć wynajem ekipy, która w profesjonalny sposób zajmie się dachem i skutecznie usunie nawet te najgorsze zanieczyszczenia. W największych miastach Polski, takich jak na przykład Poznań znalezienie firmy, która zadba o wyczyszczenie nawet całego budynku nie stanowi najmniejszego problemu.