Remont rzadko komu kojarzy się pozytywnie, głównie ze względów finansowych (potrafi zrujnować domowy budżet), a także na brud, jaki jemu towarzyszy. Co więcej, potrafi ciągnąć się w nieskończoność, przyprawiając o zawrót głowy. Najłatwiej, gdy jest wykonywany w pustym mieszkaniu, ale nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej jednak remontujemy nasz dom, jednocześnie w nim mieszkając, albo przynajmniej trzymając w nim swoje meble i inne rzeczy. Gdy już przyjdzie długo wyczekiwany koniec remontu, należy wziąć się za gruntowne sprzątnie. A jak pozbyć się kurzu po remoncie?

Sprzątanie warto zacząć już przed remontem

Choć brzmi to absurdalnie to jednak rada ta jest naprawdę cenna. Im lepiej zabezpieczymy mieszkanie przed remontem, tym mniej będziemy mieli do sprzątania, gdy już się skończy. Warto, zatem wynieść z mieszkania ile się da, np. do piwnicy czy przechować u znajomych, ewentualnie zostawić w tej części mieszkania, w której nie będą wykonywane prace remontowe. Dzięki temu będziemy mogli zabezpieczyć pozostawione meble przed zabrudzeniem i osiadaniem na nich kurzu podczas remontu.

Drobne rzeczy, które na co dzień stoją luzem najlepiej zapakować w kartony i szczelnie zamknąć. Zaś podłogi warto przykryć chociażby folią malarską.

Takie działanie nie tylko ograniczy roznoszenie się zabrudzeń, ale też zabezpieczy podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Sprzątajmy także w trakcie trwania prac remontowych

Nie musimy czekać do końca remontu, część prac możemy wykonać już w trakcie jego trwania. Na przykład, po zakończonym malowania jednego pokoju, spokojnie można już umyć w nim okna. Poza tym pamiętajmy o wycieraniu plam z farby zanim dobrze zaschną. Wówczas będzie nam trudniej się ich pozbyć.

Takie stopniowe wykonywanie pewnych rzeczy, pozwoli równomiernie rozłożyć siły, dzięki czemu sprzątanie po remoncie nie będzie aż tak uciążliwe.

Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie sobie dodatkowego pomieszczenia, w którym będą wykonywane wszystkie najbrudniejsze prace, typu cięcie płytek czy przygotowywanie gładzi szpachlowej. Może to być piwnica, balkon albo po prostu garaż.

Sprzątanie po remoncie czas zacząć!

Sprzątanie zaczynamy oczywiście od pozbycia się z domu wszystkich zalegających śmieci.

Pierwszy etap sprzątania – na sucho – polega na usunięciu największych zabrudzeń. Nie wykorzystujemy do tego mokrych ściereczek, które zrobiłyby więcej bałaganu niż pożytku, bo rozmazałyby zalegający kurz, tworząc z niego lepką, błotną maź.

Do tego typu prac najlepiej sprawdzają się odkurzacze przemysłowe firmy Karcher. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, niż zwykłe, domowe odkurzacze, a więc nie zapychają się tak łatwo. Dzięki nim znacznie skrócimy czas sprzątania.

Drugim etapem jest sprzątanie na mokro. Po dokładnym odkurzeniu remontowanego pomieszczenia, należy wszystkie powierzchnie porządnie umyć z wykorzystaniem mokrych szmatek i gąbek oraz odpowiednich detergentów. Przydadzą się też mopy i różne ścierki do podłogi.

Mopy potrafią bardzo ułatwić życie podczas sprzątania po remoncie. Płaskim mopem zmyjemy podłogę, ściany, a nawet sufit. Przy nakładkach wykonanych z mikroaktywnych włókien możemy czyścić powierzchnie również na sucho. Do czyszczenia podłóg z bardziej uporczywych zabrudzeń wykorzystuje się mopa paskowego, którego używa się wraz z wyciskarką. Zaś dzięki wykorzystaniu drążka teleskopowego dotrzemy do miejsc trudno dostępnych, odciążając tym samym nasz kręgosłup.

Przy czyszczeniu delikatnych powierzchni pomogą nam ściereczki z mikrofibry. Pięknie doczyścimy nimi meble, klamki, kontakty i wyłączniki oraz inne tego typu rzeczy.

Wszelki prace związane ze sprzątaniem mieszkania po remoncie powinny przebiegać według zasady – od góry do dołu. A zatem najpierw sprzątamy elementy znajdujące się najwyżej – przy suficie, a później stopniowo schodzimy w dół, na podłodze kończąc. Dzięki takiemu rozplanowaniu prac, zanieczyszczenia spadające z górnych części mebli i przedmiotów nie będą brudziły umytych i oczyszczonych wcześniej elementów, znajdujących się poniżej.

Odkurzacz Karcher – nieoceniona pomoc przy każdym remoncie

Odkurzacz Karcher jest najlepszym sposób na utrzymanie remontowanych pomieszczenia w czystości. Jest on przystosowany do usuwania typowych zabrudzeń pozostałych po remoncie. Bez problemu poradzi sobie z kawałkami gruzu, trocinami, wiórami i innymi tego typu „resztami” remontowymi. A jest to zasługa dużej siły ssania oraz rury i węża o średnicy aż 35 mm. Oprócz tego wyposażony jest w ssawkę i wąż ssący do dużych śmieci.

Odkurzacz Karcher posiada wygodny i niezawodny półautomatyczny system czyszczenia filtra, dzięki czemu bez problemu usuniemy zalegający pył i drobinki brudu z filtrów. Co więcej, zbiera on zarówno suchy, jak i wilgotny brud, a także wodę, dzięki czemu, przy sprzątaniu na bieżąco, nie rozniesiemy ich po całym mieszkaniu. Karcher posiada również aktywne gniazdo do podłączania elektronarzędzi, a więc odsysa pył w trakcie szlifowania bądź piłowania.

Wśród zalet tego odkurzacza należy wskazać również olejoodporny, pojemny zbiornik z tworzywa sztucznego, który odporny jest na mechaniczne uszkodzenia. Zaś wygodny uchwyt prowadzący i duże koła z tyłu oraz dwie rolki z przodu, umożliwiają jego transport po schodach i nierównym podłożu, a także znacznie ułatwiają manewrowanie nim.

Jak widać, najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu po remoncie jest wykorzystanie odkurzana Karcher. Trudno zresztą wyobrazić sobie etap sprzątania na sucho bez niego. Dlatego, mimo iż jest to całkiem spory wydatek, wiele osób decyduje się na jego zakup.

Jak pozbyć się kurzu po remoncie? Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Nie zawsze trzeba od razu kupować profesjonalny odkurzacz by pozbyć się uporczywego brudu i kurzu po remoncie. Najlepszy rozwiązaniem w takim wypadku będzie wynajęcie firmy sprzątającej, która posiada odpowiedni sprzęt, w postaci odkurzacza Karcher, i bez problemów pomoże nam uporać się z brudnym kłopotem. Takie rozwiązanie nie jest wcale kosztowane, ale z pewnością skuteczne, a przy okazji i wygodne.