W przeciwieństwie do wnętrza domu, który ma wielokrotnie więcej powierzchni, wnętrze twojego samochodu jest małe i brud koncentruje się na kilku metrach kwadratowych.

Gdy wsiądziesz do samochodu, wciągasz brud. Za każdym razem, gdy jesz lub pijesz, dodajesz jeszcze kilka okruchów i wylewasz napój na tapicerkę. Siedząc w samochodzie, gubisz włosy, martwą skórę, makijaż i inne zanieczyszczenia.

Spójrzmy prawdzie w oczy: cały ten brud i śmieci szybko się powiększają.

Wszyscy wiedzą, że regularne odkurzanie i czyszczenie sprawi, że wnętrze będzie wyglądać świetnie. Oczywiście to prawda. Jednak samo czyszczenie powierzchni nie wystarczy.

pranie tapicerki samochodowej

Dwa do trzech razy w roku musisz dokładnie wyprać tapicerkę, aby zachować nowy wygląd.
Różnorodność materiałów używanych we wnętrzach współczesnych samochodach sprawia że dobranie odpowiednich środków czyszczących nie zawsze jest łatwe
Ale poczekaj, poczekaj …

Przed użyciem środka czyszczącego powinieneś sprawdzić blaknięcie kolorów na tapicerce, dywaniku, skórze lub winylu (lub zgłoś się do profesjonalnej firmy i zamów usługę czyszczenia). Robisz to przez nałożenie środka czyszczącego w miejscu niewidocznym i obserwowanie czy nie zachodzą żadne zmiany.

Oczywiście nie chcesz używać żadnego produktu, jeśli zmienia kolor lub teksturę tkaniny.

Czyszczenie tapicerki samochodu

Dobra wiadomość jest taka…

O ile nie pobrudziłeś tapicerki błotem, jedzeniem, piciem, lub któryś z twoich znajomych po imprezie nie zdążył otworzyć okna i oddał treść pokarmową prosto na siedzenie, możesz po prostu odkurzyć wnętrze i zrobić szybkie przecieranie szmatką co kilka tygodni.

Jeżeli twój samochód to dla Ciebie coś więcej niż środek lokomocji, Oto, co polecam jako rutynę:

Cotygodniowe sprzątanie wnętrza samochodu:

Wytrzyj wszystkie powierzchnie winylowe, skórzane i plastikowe wilgotną szmatką. Doskonały do ​​tego zadania jest ręcznik z mikrofibry, który po nie zostawia po sobie resztek włókien i pyłu.

Wyciągnij dywaniki i potrząśnij lub zetrzyj brud i zanieczyszczenia.
Podnieś śmieci (tę starą skórkę od banana, którą wrzuciłeś na tylne siedzenie) i opróżnij popielniczkę i pojemniki na kokpicie.

Wytrzyj ościeżnice drzwi i progi drzwi wilgotnym ręcznikiem.
Wytrzyj wewnętrzną szybę i lusterko wsteczne wilgotnym ręcznikiem z mikrofibry. Jeśli Twoje okna są stosunkowo czyste, nie musisz używać środka do czyszczenia szkła.

Miesięczne sprzątanie wnętrza samochodu:

Raz w miesiącu wnętrze Twojego samochodu będzie wymagało nieco więcej niż szybkiego wytarcia.

czyszczenie wnętrza samochodu

czyszczenie wnętrza samochodu

Po pewnym czasie Twoje wewnętrzne szkło będzie miało trochę nalotu. Dywan będzie musiał zostać odkurzony, a tablica rozdzielcza, kokpit i inne elementy plastikowe i winylowe będą wymagały nowej ochrony.

Oto, co polecam, aby zachować czystość w dłuższej perspektywie:

Wykonaj wszystkie czynności dla powyższego Cotygodniowego czyszczenia wnętrza oraz dodatkowo:

Odkurz wnętrze, dywaniki, podłogę, siedzenia, szczeliny foteli i kokpitu.
Najlepiej używać porządnego odkurzacza i dużej sile ssącej (niestety małe odkurzacze „samochodowe” nie sprawdzą się najlepiej). Ponadto powinieneś posiadać dwa akcesoria do odkurzacza: nasadka szczelinowa i nasadka szczotkowa. Pamiętaj że metalowa nasadka lub plastikowa nasadka w złym stanie może porysować lub w inny sposób uszkodzić skórzaną lub winylową tapicerkę. Wykorzystaj narzędzie szczelinowe, aby sięgać między siedzeniami i pod siedzeniami, a także odkurz szwy foteli i szpary pomiędzy nimi. Nie zapomnij o tych zakamarkach.

Odkurzając dywaniki i podłogę użyj nasadki szczotkowej wykonując energiczne ruchy – pozwoli to wyciągnąć piasek i żwir.

Wyczyść szkło wewnętrzne za pomocą dobrego środka do czyszczenia szkła i ręcznika z mikrofibry.
Zastosuj wysokiej jakości ochronę UV do winylu lub plastiku, która zazwyczaj obejmuje deskę rozdzielczą, kokpit i blaty paneli drzwiowych (obszary o największym nasłonecznieniu).

Kwartalne sprzątanie wnętrza samochodu:

Postępuj zgodnie ze wszystkimi krokami dla miesięcznego sprzątania a ponadto:.
Oczyść i zabezpiecz wszystkie gumowe uszczelki drzwi i bagażnika.

Zleć specjalistycznej firmie pranie tapicerki ale pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

  • pranie najlepiej zrobić w okresie od wiosny do jesieni gdy temperatura przekracza 150C, chcąc uniknąć problemów z doschnięciem tapicerki.
  • zaplanuj tak dzień by co najmniej przez kilka godzin nie korzystać z auta (do czasu aż fotele nie wyschną).
  • pranie najlepiej wykonywać na dworze przy świetle dziennym (hale garażowe mają kiepskie oświetlenie i niestety nie zawsze widać wszystkie plamy).
  • przed zamówieniem usługi dokładnie odkurz elementy które mają być prane (fotele, podłoga bagażnik), usuń śmieci i wyciągnij wszystko ze schowków w drzwiach, przy dźwigni hamulca ręcznego i z kieszeni na tyłach foteli.

Pamiętaj aby prać tapicerkę regularnie, wieloletnie plamy i brud są trudne a czasem niemożliwe do usunięcia!!