Wnętrze samochodu jest szczególnie podatne na zabrudzenia. Oznacza to, że raz na jakiś czas powinno się przeprowadzić dokładne czyszczenie wykładzin i dywaników, a także pranie pokrowców i czyszczenie tapicerki samochodowej.

Na rynku dostępnych jest wiele środków do samodzielnego przeprowadzenia tego rodzaju zabiegów, jednak nie oznacza to jeszcze, że za ich pomocą uda się dobrze wysprzątać wnętrze samochodu.

Profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej

W większości przypadków czyszczenie wykładzin i sprzątanie wnętrza samochodu w domowych warunkach odbywa się za pomocą tych samych metod, które stosuje się w mieszkaniu. W ruch idzie odkurzacz, wiadro z wodą i płynem do mycia oraz ewentualnie środek do prania i czyszczenie tapicerek samochodowych. Tymczasem w przypadku profesjonalnego sprzątania powinno się dysponować zaawansowanym sprzętem. Podstawowa różnica pojawia się już przy samym odkurzaczu. Do sprzątania wewnątrz samochodu przydają się specjalistyczne końcówki, dzięki którym uda się dotrzeć do najbardziej niedostępnych zakamarków. Przydatny jest również opryskiwacz ciśnieniowy, specjalne szczotki do tapicerki i oczywiście sprawdzone środki chemiczne, które poradzą sobie z zabrudzeniami, ale nie zniszczą delikatnych tkanin czy skóry. Nie bez znaczenia jest również jakość używanego sprzętu. Marki dla profesjonalistów, takie jak Karcher, produkują najlepsze urządzenia do czyszczenia, których raczej nie kupują na własny użytek właściciele samochodów. Przykładem mogą być profesjonalne odkurzacze parowe, idealne do usuwania plam z tapicerki. Dzięki takim urządzeniom można usunąć zarówno plamy organiczne, jak i takie które pozostały po tworzywach sztucznych. Z kolei zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych pozwala na zastosowanie różnego rodzaju płynów podczas pojedynczego sprzątania. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku starych zabrudzeń pochodzenia smolistego.

czyszczenie tapicerki samochodowej poznań

Zdobyte doświadczenie

W przypadku czyszczenia tapicerki samochodowej najistotniejsze jest jednak nie to czym i w jaki wykonuje się to czyszczenie. Tym, czego nie da się zastąpić żadnym sprzętem ani pomysłami, jest doświadczenie. Właściciel samochodu, nawet taki, który regularnie dba o czystość we wnętrzu auta, ma na koncie nawet kilkadziesiąt takich sprzątań rocznie. O takiej osobie mówi się zazwyczaj, że ma fioła na punkcie czystości w samochodzie. Tymczasem pracownicy profesjonalnych firm, zajmujących się czyszczenie tapicerki samochodowej Poznań, wykonują swoje czynności czasem nawet po kilkanaście razy dziennie. W praktyce oznacza to, że szybko zdobywają doświadczenie, które jest nie do przecenienia, ponieważ dzięki temu są w stanie szybko wybrać skuteczną metodę na wywabienie plam czy dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
Doświadczenie w sprzątaniu wnętrz aut wiąże się również ze znajomością specyfiki konkretnych modeli samochodów i pułapek, jakie mogą czekać na osobę sprzątającą. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której planowane jest gruntowne sprzątanie, łącznie z praniem kanapy i foteli. Odsuwanie i przesuwanie foteli nie zawsze jest takie proste jak mogłoby się wydawać, a przecież trzeba nimi ruszyć, żeby również pod nimi dobrze posprzątać.

Wyjątkowo trudne elementy

W każdym aucie znajdują się jakieś trudne do czyszczenia elementy. Czasem będzie to delikatna skóra foteli, innym razem nietypowe mocowanie dywaników lub też – zwłaszcza w przypadku luksusowych aut – drewniane elementy wystroju, które trzeba traktować z należytą dokładnością i ostrożnością.
W większości samochodów takim właśnie trudnym w czyszczeniu elementem jest podsufitka i tapicerowane elementy słupków bocznych. Bezpieczne czyszczenie lub pranie (w zależności od materiału) podsufitki jest możliwe jedynie w przypadku doświadczonych sprzątających. W przeciwnym razie ryzykuje się odklejenie podsufitki. Jako że większość samochodów posiada jasne podsufitki, są one wyjątkowo podatne na zabrudzenia i zanieczyszczenia. Profesjonalne firmy zajmujące się sprzątaniem np. – Mr K – wykorzystują w tym celu metodę znaną jako bonetowanie. Wykonuje się je za pomocą specjalnych, pokrytych materiałem końcówek, które są mocowane na obrotowych tarczach. Końcówki są moczone w wodzie i dokładnie odciskane, dzięki czemu czyszczenie odbywa się niemal na sucho. Oczywiście taki sprzęt mają na swoim wyposażeniu wyłącznie profesjonalne firmy zajmujące się sprzątaniem wnętrz aut.

Polecamy usługi naszej firmy – profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej Poznań!